Quantcast
Channel: Limara péksége
Viewing all 264 articles
Browse latest View live

Grillcsirke

$
0
0














Szerintem nem sok ember van (persze a húsimádók között), aki ne szeretné a grillcsirkét. Mi legalábbis nagyon oda vagyunk érte. Emlékszem, a szüleim annak idején vásároltak egy böhöm nagy grillsütőt. A nyársra két csirkét lehetett felhúzni és csak kellő türelem kellett a tökéletes grillcsirke kivárásához. Nagyon jól dolgozott a masina, de eszméletlen volt az áramfogyasztása.
Grillcsirkét sütőben sem nehéz készíteni, de egy kis odafigyelést igényel. Ahhoz, hogy ne száradjon ki és legyen élvezhetetlen megfelelő hőmérsékleten kell sütni és kellő mennyiségű zsiradékkal kell bekenni.
 Én mindig tömködök a hasába valamilyen zöldséget, vagy gyümölcsöt is. Egyrészt nagyon jó ízt ad a húsnak, másrészt meg szépen megtartja a formáját.
Most édeskömény, fokhagyma és citrom volt a töltelék. Zöldfűszere pedig a kakukkfű.
Két, egyenként kb. másfél kilós csirkét vásároltam. Nem, nem eszünk meg egyszerre ennyit, de a hideg sültcsirke is mennyei, ráadásul remekül lehet más ételekhez is felhasználni. A gyerekeim imádják tortillába tekerni, vagy valamilyen salátának elkészíteni.

A két csirkét alaposan megmostam, majd papírtörlővel szárazra töröltem. Kívül, belül megszórtam sóval és borssal.
A combok és a mellek fölött fellazítottam a bőrt. Egy kb. fél csomag puha vajat (8- 10 dkg) elkevertem néhány ág friss kakukkfűvel (a levélkéket lehúztam az ágról) és a vaj nagy részét a fellazított bőr alá tuszkoltam. A maradékot a bőrére kentem.
Félbevágtam egy egész fej fokhagymát és egy citromot. A csirke hasába gyömöszöltem. Egy édesköményt megtisztítottam és négy darabba vágtam, egy-egy negyed ment a citrom és a fokhagyma mellé.
Egy tepsi aljába tettem egy rácsot. Ráfektettem a csirkéket. A mellüket meglocsoltam kevés olívaolajjal.  Öntöttem a tepsibe egy fél pohárka fehérbort.
180 fokra előmelegített sütőbe toltam, légkeveréssel. 15 percig sütöttem ezen a hőfokon, majd 160 fokra (légkeverés) mérsékeltem a hőt. Újabb 20 perc után megfordítottam őket, most a hátukkal felfelé sültek 20 percig.
Végül megint fordította rajta és még kb. 15-20 percig pirítottam.
Egy hústűvel ellenőriztem, hogy átsültek-e. Ha a mell és a comb legvastagabb részébe szúrva tiszta folyadék csorog a húsból, akkor készen van. Ha rózsaszín a lé, akkor tovább kell sütni.
A pipiket félretettem pihenni. A tepsin összegyűlt léről lekanalaztam a zsír nagy részét. A maradékot felmelegítettem és elkevertem egy tk. étkezési keményítővel és kb. fél dl tejszínnel.  Átszűrtem és mártásos csészében kínáltam a hús mellé.
Körete kusz-kusz volt aszalt sárgabarackkal és édesköménnyel, a fiúknak sült krumplival.

Tökéletes vasárnapi ebéd.


Kifli receptek a Stahl magazinban!

$
0
0
Megjelent a Stahl Magazin tavaszi száma, benne 5 új kifli recept tőlem.


Paprikás-juhtúrós kifli:


Almás-levendulás kifli:



Csokis-narancsos croissant:



Bajor vajas patkó:



Tönkölyös-magvas kifli:



Kossuth kifli

$
0
0

















Március 15. alkalmából nem is süthetnénk stílusosabb süteményt a Kossuth kiflinél.  Magának a süteménynek valószínűleg nem sok köze volt Kossuth Lajoshoz, de a legenda szerint a pozsonyi országgyűlés alatt szívesen fogyasztott mandulás vagy diós krémmel töltött kifliket Palugyay Jakab a Zöldfához címzett vendéglőjében. Az sem tisztázott, hogy ez a sütemény a pozsonyi kiflihez hasonlatos töltött tészta volt, vagy dióval, mandulával megszórt, kifli alakúra szaggatott vajas piskóta.  Ez utóbbit én hosszú évekig diós félholdak néven sütöttem, csak később vált számomra is világossá, hogy ez a Kossuth kifli. 

Hozzávaló:
  •         30 dkg porcukor
  •         25 dkg vaj (vagy margarin)
  •         5 tojás
  •         1 citrom reszelt héja
  •         fél citrom leve
  •         30 dkg finomliszt
  •         1 sütőpor
  •         kb. 15 dkg dió

A puha vajat és a porcukrot habosra keverjük. Belereszeljük a citrom héját, belefacsarjuk a levét is. Tovább habosítjuk. Egyesével hozzáadjuk a tojások sárgáját is.
A liszttel elkeverjük a sütőport. Kanalanként a tojásos masszába keverjük.
A tojások fehérjéből kemény habot verünk és óvatosan a masszába forgatjuk.
Kibélelünk sütőpapírral (vagy kivajazzuk, lisztezzük) egy kb, 30x35 cm-es tepsit és a vajas piskótamasszát belesimítjuk. A tetejét megszórjuk a durvára tört dióbéllel.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt készre sütjük.
Amikor kihűlt egy fánkszaggatóval félholdakat szúrunk ki belőle.


Túrós pite vékony tésztával

$
0
0
Az előző pitével teljesen megegyezik a töltelék, a tészta is egészen hasonlatos, csak vékonyabb és omlósabb.  Természetesen házi túróval az igazi! 

Hozzávalók a tésztához:
  • 30 dkg finomliszt
  • 1 tk. só
  • 1 ek. porcukor
  • 10 dkg vaj
  • 1 tojás
  • 2-3 ek. tejföl
  • 1,5 dkg élesztő
Kimérjük a lisztet, elkeverjük a sóval és a porcukorral, majd belemorzsoljuk az élesztőt is. A vajat kis kockákra vágva adjuk hozzá és elmorzsoljuk a liszttel.
Ezután a közepébe mélyedést készítünk, ide ütjük a tojást és tesszük a tejfölt. 
Egy közepesen kemény tésztát gyúrunk belőle.
Letakarjuk és félretesszük míg elkészítjük a tölteléket.

Töltelék:
  •  1 kg túró (lehetőleg házi)
  • 20 dkg porcukor
  • csipet só
  • 1 vaníliáscukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 tojás sárgája
  • 2 ek. búzadara
  • 1 dl tejföl
  • 4 tojásfehérje
Igazság szerint én házi túrót használok, amit a helyi piacon veszek, így általában 20-30 dkg-al több mint egy kiló a súlya.
A tojásfehérje kivételével az összes hozzávalót alaposan elkeverjük. A fehérjéből kemény habot verünk és a túrókrémhez keverjük.

A sütőt 160 fokos légkeverésre állítjuk.

A sütőpapírból levágunk egy 35x40 cm-es darabot (pont amekkora a sütőtepsi), a közepére tesszük a tésztát és befedjük egy másik darab sütőpapírral. Egy nyújtófával addig nyújtjuk a két papír között a tésztát, míg az az alsó papír méretével megegyezik. Lehúzzuk róla a felső papírt és a sütőtepsibe emeljük. Így a legegyszerűbb a tepsi méretének megfelelő tésztát nyújtani és azt a tepsire átemelni.

Óvatosan a tésztára öntjük a tölteléket és elsimítjuk. 
30 percre az előmelegített sütőbe tesszük. Míg sül elkészítjük a mázat, amivel majd megkenjük.

tetejére:
  • 1 tojás sárgája
  • 1 ek. porcukor
  • 3 ek. tejföl
A hozzávalókat kikeverjük és harminc perc sütés után a túró tetejére kenjük. 
A sütőt átállítjuk a légkeveréses grillre és a tepsit további 10 percre visszatoljuk. Akkor jó, ha a teteje szép aranyszínű hólyagosra sül.








Levendulás-citromos blundelszívek

$
0
0




















Meglátni és megszeretni egy másodperc törtrésze volt ezeket a szíveket. Legszívesebben azonnal indultam volna megsütni őket, de a vajas tészta készítése ugye mégsem két perc. Aztán el is felejtkeztem róla, míg tegnap más projekthez kellett hajtogatott tésztát készítenem. A végéből levágtam egy csíkot és pár darabot elkészítettem belőle. Miután megkóstoltam már azt sajnáltam, hogy nem az egész adagból sütöttem. Nem szoktam áradozni a péksüteményekről, de ez tényleg csodás!
Az eredeti recept az expressz dán vajastésztátírja, én a hagyományos hajtogatottból készítettem el. A tölteléke lemond curd, én  saját levendulás-citromos krémemmel sütöttem, ami a Segítsütis linzerszíveknél nagyon jól bevált.

Az elkészített hajtogatott vajastésztából kb. 2 mm vastag téglalapot nyújtunk. Felvágjuk kb. 8x13 cm-es téglalapokra. Hosszabb oldala mentén feltekerjük:


Úgy fordítjuk, hogy az alja, azaz a tekerés széle felfelé nézzen, majd kettéhajtjuk:


Egy éles késsel hosszában kettévágjuk, csak a legalján hagyunk egyben kb. egy centit (fotó lemaradt, de itt részletes képek vannak), majd szétnyitjuk:


Sütőpapíros tepsin kb. 30 percig pihentetjük őket, majd a közepükre krémet kanalazunk.
Forró, 200 fokos sütőben 12-15 perc alatt pirosra sütjük.

Nekem így bőven tökéletesek voltak, nem csorgattam rá még plusz citrommázat.


















Tökmagos tönkölykenyér

$
0
0





















Néhány nappal ezelőtt tökmagos pogácsát sütöttem, és közben azon gondolkodtam, hogy miért nem készítettem még tökmagos kenyeret. Persze, tudom én a választ, a tökmagot szeretjük ugyan, de a kisebbem a teljes kiőrlésű kenyeret nem kedveli, a tökmaghoz viszont az illik. Biztos, ami biztos, azért rákérdeztem, ha készítek tökmagos cipót fehér lisztből eszik-e belőle, de a válasz határozott nem volt. Esküszöm, egy nagy sóhajon lívül nem reagáltam mást, pedig lett volna mit mondanom. Helyette inkább nekiláttam a kenyérsütésnek, tk. tönkölyliszttel, ha már így sem, úgysem fogja megkóstolni. Nem kell azért sajnálni, neki is jutott péksütemény, olyan, amit szeret.
Első nekifutáskor rögtön a dagasztás elején hozzáadtam a tökmagolajat és a tökmagot, de nagyon csúnya zöld lett tőle a kenyér. Az íze remek volt, de a kinézete elég bizarr. Ismétlésnél már csak a dagasztás legvégén tettem a tésztába őket, így az íz mellett a küllemmel is meg voltam elégedve, ha szabad ezt mondanom.

Hozzávalók:
  • 250 g BL 80 liszt
  • 250 g tk. tönkölyliszt
  • 50 g tökmag durvára törve
  • 2 tk. só
  • 1 ek. tökmagolaj
  • 250 g öregtészta
  • 3 dl
  • 10 g friss élesztő

A dagasztógép üstjébe készítettem az összes hozzávalót a tökmag és a tökmagolaj kivételével. A tökmagból félretettem egy evőkanálnyit a díszítéshez, a többit a dagasztás legvégén adtam a tésztához az olajjal együtt.
Letakartam a tálat és szobahőmérsékleten 30 percig hagytam érni a tésztát. Ezután határozott mozdulatokkal átgyúrtam, cipóra formáztam, letakartam (ilyenkor a tálat szoktam ráborítani, amiben előtte kelt) és ismét hagytam 15 percig pihenni.
Amikor letelt az idő ismét alaposan átgyúrtam és megint cipóra formáztam. Egy kerek kelesztő kosarat kibéleltem ruhával, beliszteztem és a tésztát fejjel lefelé belefordítottam. Letakartam és másodszor is megkelesztettem. 50 perc után egy sütőpapírral bélelt tepsire fordítottam és éles pengével körben bemetszéseket ejtettem rajta.
A Miele sütőt beállítottam gőzös sütésre (klímasütés) és 240 fokra.  Amikor jelzett a sütő, hogy elérte a kívánt hőfokot óvatosan betoltam a tepsit és rögtön be is indítottam a pára bevezetést. 20 perc után visszavettem a hőfokot 200 fokra és további 20-25 percig sütöttem a kenyeret.
Akkor van készen, ha az alját megkopogtatva kongó hangot hallunk.
Rácsra tettem hűlni és kevés hideg vízzel azonnal lepermeteztem, hogy a héja kellően fényes legyen. Gyönyörűen beszélgetett és cserepesedett is a viszonylag sok tk. liszt ellenére.




Húsvéti ajánló

Rózsás-marcipános kekszek

$
0
0


Kaptam egy üveg nagyon izgalmas kandiscukrot. Őrlőfejes, a cukor mellett rózsa és hibiszkuszvirág van benne. Fantasztikus az illata. Arra gondoltam, hogy milyen jól mutatna kis linzervirágokon, de mivel itt a Húsvét, virágok helyett nyuszi formákra került. A nyuszkók szeme aszalt vörös áfonya...
Találtam a hűtőben egy csomag felbontott marcipánt is, az is belekerült a keksz tésztájába, illetve, hogy erősítsem a rózsa ízét és illatát egy kevés rózsavizet is adtam hozzá.
Ha nincs rózsavíz, remek lehet kevés levendulasziruppal is. Abban az esetben viszont egy nagyon pici citromhéjat is tennék a tésztába, jobban kiemeli a levendula ízét.
Persze ha nincs rózsás kandiscukor, akkor sem kell kétségbe esni. anélkül is remek a keksz, de azt is el tudom képzelni, hogy házilag is elő lehet állítani. Kandiscukrot lehet kapni, szárított rózsaszirmot nem tudom, de hibiszkuszvirágot biztosan, vagy akár levendulával is remek lenne....

Hozzávalók:

  • 400 g finomliszt
  • egy csipet só
  • 1 tk. sütőpor
  • 70 g cukor
  • 220 g vaj
  • 150 g marcipán
  • 1 tojás sárgája
  • 2 ek. rózsavíz (vagy levendulaszirup, ha egyik sincs, tejszín)
A lisztet, a sütőport, a sót és a cukrot alaposan elkeverjük, majd az apró kockára vágott hideg vajjal elmorzsoljuk. Belereszeljük a marcipánt. Hozzáadjuk a tojás sárgáját és a rózsavizet. Összegyúrjuk és fóliába csomagolva legalább két órára hűtőbe tesszük.
Sütés előtt kivesszük, a tésztát elfelezzük, az egyiket visszatesszük a hűtőbe, míg a másikkal dolgozunk. 
Kinyújtjuk kb. 2 mm vastagra, és valamennyien kiszúróval kiszúrjuk.
Sütőpapíros tepsire fektetjük, majd a rózsás kandiscukorból őrölünk rájuk egy keveset.
180 fokos sütőben kb. 9 perc alatt halvány rózsaszínűre sütjük.



Reteklevél krémleves túrós grissinivel

$
0
0

Reggel a piacon jártam. Szándékosan nem azt írtam, hogy a piacot jártam, ugyanis alig-alig volt piac. Se eladó, se vásárló nem tolongott, köszönhető ez gondolom a pocsék időnek és annak, hogy közvetlenül az ünnep után vagyunk. 
Pár csokor friss retken, egy kiló almán és egy szépséges csokor boglárkán kívül nem is nagyon vásároltam mást. Már kifelé indultam amikor szembe jött velem a kedvenc túrósom (már ha szabad ezt így mondani), így még visszafordultam egy liter csodás túróért.
Mire hazaértem össze is állt a mai menü. Retekkrémleves túrós grissinivel és a maradék húsvéti sonkából készült sonkás tészta.
Arról, hogy a retek leveléből lehet levest vagy főzeléket készíteni én is csak pár évvel ezelőtt hallottam először. Persze, így utólag már azt gondolom, hogy miért is ne lehetne. Érdemes résen lenni, és az eladó kezét még időben megállítani, mielőtt egy laza csukló mozdulattal lecsavarja a leveleket. Ettől mondjuk nekem mindig égnek áll a hajam, legalább kérdezzék meg, hogy akarom-e! Míg nem főztem meg, addig sem szerettem levenni, sokkal tovább frissen marad a retek vagy akár a karalábé, ha rajta marad a zöldje. Csak zárójelben, a karalábé zöldje is remekül használható.
A retekzöldből készült leves egészen lágy és selymes állagú, sokan kérdezik, hogy mihez hasonlít az íze. Elég semleges, talán kicsit a brokkolira emlékeztet, de annál krémesebb szerintem. roppant egyszerű elkészíteni, én pont úgy főzöm mint a brokkoli krémlevest.

Hozzávalók:
  • 1 csokor újhagyma
  • 1 g fokhagyma
  • 1 ek. vaj
  • 2 csokor retekzöld
  • 2 közepes méretű burgonya
  • 8 dl zöldség-, vagy húsleves
  • 2 csokor retekzöld
  • 1 dl tejszín (vagy görög joghurt)
  • pici cukor (nádcukor)
  • citromlé
  • só, bors
A vajon puhára pároltam a hagymát, majd hozzáadtam a felaprított fokhagymát is. Egy percig sütöm csak együtt őket, ezután adom hozzá a kockára vágott burgonyát, majd az alaposan megmosott, átválogatott retekzöldet is. Átkeverem és felöntöm a zöldség-, vagy húslevessel. Sózom, borsozom.
Felforralom, majd lassú tűzön kb. fél órán keresztül főzöm. Ugyanúgy fedő nélkül, mint a többi zöld színű zöldséget (borsó, spenót, brokkoli, stb..), mert fedő alatt elveszíti az élénkzöld színét.
Fél óra után hozzáadom a tejszínt, és forralok rajta egyet. Ezután botmixerrel pürésítem. Kevés cukorral, több citromlével ízesítem. Megkóstolom és ha kell sózom, borsozom.
Tökmagolajjal vagy olívaolajjal megcsorgatva tálalom, mellé túrós grissinit kínálok.

Hozzávaló:
  • 25 dkg finomliszt
  • 20 dkg túró
  • 1 tojás
  • 1 tk. só
  • 5 dkg vaj
  • 1,5 dkg élesztő
  • 1-2 ek. tejföl ha szükséges
  • 1-2 ek. szezámmag
A lisztet tálba szitálom, elmorzsolom az élesztővel. Hozzáadom a sót, a vajat és a túrót. A tojást egy kis tálkában felverem (ha épp van kéznél adok hozzá egy-két evőkanál tejszínt) és a bő felét a liszthez öntöm, a másik felét elteszem a lekenéshez. Összeállítom a tésztát. Ha szükséges egy-két evőkanál tejföllel lazítom, de    
mivel én házitúrót használok, általában nem kell. Kb. pogácsatészta állagú kell legyen a begyúrt tésztánk. letakarom és kb. 30 percig hagyom pihenni.
Ezután lisztezett felületre borítom és kb. 3 mm vastag, 20-22 cm széles téglalapot nyújtok belőle. Lekenem a félretett tojással (de tejszínnel lekenve is tökéletes lesz) és megszórom a szezámmaggal. Helyette használhatunk sajtot, parmezánt, mákot, durvára tört diót, stb...
Derelyevágóval 4-5 mm széles csíkokra szabom. Mindet megtekerem (a két végét ellentétes irányba csavarom) úgy teszem a sütőpapíros tepsire. Csak addig pihentetem, míg a sütő bemelegszik. 
Két tepsit sütöttem egyszerre, így légkeveréssel sültek 190 fokon kb. 18 percig. Légkeverés nélkül 200 fokon kell sütni.
Magában is kitűnő rágcsa.





Túrós-lekváros csiga

$
0
0
















Tegnap, amikor a kenyérrudakat készítettem a leveshez, jutott eszembe, hogy a túrós tésztát édesen is el lehetne készíteni.
Ma korán reggel vendéget vártam, élesztős tésztára nem volt időm, de mindenképpen ki akartam próbálni a túrós tésztát. Így kelesztő anyagnak most sütőport használtam. 40 perc sem kellett és az asztalon illatoztak a csigák, nagyon finom kísérője volt a kávénak, teának.
A gyorsaságának köszönhetően remek vendégváró lehet ha hirtelen jelentkeznek be a barátok, vagy  kényeztető reggelinek is tökéletes egy lusta vasárnapon. De a piknik kosárban is megállja szerintem a helyét.
A tölteléket nem variáltam most túl, egyszerűen megkentem, jó vastagon, bodzalekvárral, amire, hogy frissebb íze legyen, kevés lime héjat reszeltem. Persze a citrom héja is feldobja. Bodza helyett használhatunk más lekvárt, pl. áfonyát, de a töltelék lehet akár dió, mák, alma, stb....

Hozzávalók:
  • 400 g finomliszt
  • nagy csipet só
  • 120 g porcukor
  • 2 tk. ütőpor
  • 50 g vaj
  • 250 g túró (házi)
  • 1 tk. vanília eszencia
  • 1 tojás
  • 2-3 ek. tejszín (vagy kevés tej, vagy tejföl)
Töltelék:
  • kis üveg bodzalekvár
Tetejére:
  • 2 ek. szeletelt mandula
Pillanatok alatt össze lehet állítani kézzel is, egyszerűen az össze hozzávalót egy tálba kell mérni és összegyúrni. Én a késes betétű robotgépbe tettem mindent és azzal dolgoztattam össze. 
A tésztát letakartam és 10-15 percig pihenni hagytam. Ennyi idő elég ahhoz, hogy könnyen nyújthatóvá váljon. 
Vékonyan lisztezett felületen kb. 3 mm vastag téglalapot nyújtottam belőle. Vastagon megkentem bodzalekvárral (ha lett volna itthon, megszórtam volna kevés őrölt mandulával, hogy a lekvár levét beszívja, besűrítse). Feltekertem mint a bejglit, majd ujjnyi szeletekre vágtam. Sütőpapíros tepsire fektettem a csigákat, tetejüket megszórtam mandulával.  Két tepsin fértek el.
170 fokon, légkeveréssel sütöttem 18 percig.





Kókuszos, lime-os keksz

$
0
0
















Tegnap reggel arra ébredtem, hogy megint egy recept van a fejemben. Viszonylag gyakran előfordul, hogy recepttel ébredek, tiszta elmebaj...Viszont gyakran megesik, ha nem írom le rögtön az ötletet, akkor el is felejtem, később hiába próbálok visszaemlékezni rá.
Most egy kekszről álmodtam, furcsa módon kókuszosról, pedig nem is vagyok annyira oda a kókuszért.  Előző nap pakoltam a kamrában és találtam egy csomag kókuszt, biztosan ez volt az oka.
Ha kókusz, akkor szinte kötelező hozzá a lime és talán az ananász is. Lime volt a hűtőben, aszalt ananász viszont nem, így az most kimaradt, de ki fogom próbálni majd azzal is. Találtam egy kis üveg kókuszzsírt és a lisztek között zablisztet, azokat is felhasználtam.

Hozzávalók:

  • 300 g finomliszt
  • 100 g zabliszt
  • 1 tk.só
  • 1 tk. sütőpor
  • 1/2 tk. szódabikarbóna
  • 100 g barnacukor
  • 100 g kristálycukor
  • 100 g kókuszreszelék
  • 1 lime reszelt héja és leve
  • 200 g kókuszzsír
  • 2 nagyobb tojás
A kókuszsírt felolvasztottam.
Egy tálba mértem a liszteket, a cukrokat, a kókuszt, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. Belereszeltem a lime héját. Alaposan elkevertem, majd a közepébe egy mélyedést készítettem. Ide ütöttem a tojásokat, facsartam a lime levét és öntöttem a kókuszzsírt. Összegyúrtam.
Fóliába csomagoltam és hűtőbe tettem. Elég neki 20-30 perc, mert a kókuszzsír gyorsan köt. De az sem baj, ha tovább marad, mert alapos átgyúrás után a kéz melegétől megenged annyira, hogy a tészta nyújthatóvá válik.
A tésztát 2-3 mm vastagra kinyújtottam és egy 6 cm-es kiszúróval kiszúrtam. Akik régebben olvasnak, tudják, hogy mennyire szeretem a sütipecséteket, most is elővettem egyetés nyomdáztam vele.

















A kekszeket 180 fokon 12 percig sütöttem. 55 db lett belőle.

Egy régebbi levendulás tésztán is jól mutatott a pecsét, azaz valójában jobban:










Hagymás cipók

$
0
0





















Hagymalekvárt készítettem néhány nappal ezelőtt. Sírás közben (hagymaszeletelés) jutott eszembe, hogy milyen régen sütöttem már hagymás kenyeret, így két szép hagymát külön, kevés vajon sütöttem aranyszínűre.
 Vekni helyett kis cipócskákat formáztam a tésztából, gusztusosabb, rusztikusabb, több a finom, ropogós héj. Illatokat sajnos továbbra sem tudok közvetíteni, pedig….

Hozzávalók:
  • 50 dkg kenyérliszt
  • 1,5 tk. só
  • 30 dkg öregtészta
  • 1,5 dl víz
  • 1,5 dl tej (vagy víz)
  • 1 dkg friss élesztő
  • 2 közepes fej hagyma (lila vagy vörös)
  • 1 ek. vaj

A hagymát megpucoljuk, félbevágjuk és kb. 3 mm vastag szeletekre vágjuk. Egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat és a hagymát aranysárgára sütjük rajta. Félretesszük hűlni.
Nekilátunk a tésztának. A lisztet tálba szitáljuk, elkeverjük a sóval. Kimérjük a folyadékokat (szobahőmérsékletűek legyenek), belemorzsoljuk az élesztőt, elkeverjük, de nem futtatjuk. A liszt közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük az élesztős folyadékot, és a kisebb darabokra vágott öregtésztát. Kb. 12-15 percig gyúrjuk, dagasztjuk. Amikor már szép sima, selymes felületű a tésztánk, akkor óvatosan hozzáadjuk a kihűlt hagymát a zsiradékkal együtt. Finom mozdulatokkal beledolgozzuk, majd a tésztát cipóvá formázzuk. Visszatesszük a tálba, letakarjuk, és 30 percig érleljük.
Természetesen kenyérsütőgépel, vagy dagasztógéppel is összeállíthatjuk, de a hagymát abban az esetben is csak kézzel gyúrjuk bele.
Fél óra múlva a szépen megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, és kissé átgyúrjuk. Letakarjuk és további 15 percig pihentetjük.
Ezután ismét lisztezett felületre borítjuk és 6 egyforma darabba vágjuk. Cipót formázunk belőlük és sütőpapírral bélelt sütőlemezre ültetjük őket. Letakarjuk és kb. 40-45 percig kelesztjük szobahőmérsékleten.
Ezután a sütőt előmelegítjük 220 fokra.
Én a Miele sütő klímasütés programját választottam ismét. Beállítottam a hőfokot, amikor jelzett a sütő óvatosan betoltam a tepsit. Beállítottam a 30 perc sütési időt, majd elindítottam a párabevezetést.  Tíz perc után a hőfokot visszavettem 200 fokra. A sütő nagyon okos, az utolsó percekben kiírja, hogy a maradék hőt használja, azaz már nem fűti a sütőteret.
Míg melegszik a sütőnk a cipókat óvatosan megszórhatjuk (pl. egy teaszűrőn keresztül) kevés liszttel, ettől rusztikusabb kinézetük lesz a sütés végén. Én is terveztem, de sajnos elfelejtettem. Ezután pengével bevágjuk a tetejüket és betoljuk a tepsit a forró sütőbe.
Amikor jelzett, hogy letelt az idő, a cipókat rácsra tettem hűlni és egy kevés vízzel lepermeteztem őket.



















Tönkölykifli

$
0
0

Valójában burgonyás tönkölykifli, mert a tésztájába került az ebédre főzött burgonya főtővizéből, és a maradék krumplipüréből is. Abból nem sok, épp csak annyi, hogy a héja még ropogósra süljön, de a bélzete tovább maradjon puha.
A kiflihez előző este készítettem öregtésztát, a lehető legfrissebbet szerettem volna a tésztába tenni. Az öregtészta is felesben tönkölyliszttel készült, azaz 250 g kenyérliszthez 250 g tönkölylisztet, 3 dl vizet és 1 dkg friss élesztőt adtam. Alaposan összegyúrtam és letakarva a konyhapulton hagytam egész éjszakára.

Hozzávalók a kiflihez:

  • 40 dkg BL 80 kenyérliszt
  • 20 dkg tk. tönkölyliszt
  • 2 csapott tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 1 ek. krumplipüré
  • 3 ek. olaj
  • kb. 3 dl a krumpli főzővizéből
  • 30 dkg öregtészta
  • 1,5 dkg élesztő
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mértem, csupán a folyadékból tartottam vissza kb. 50 ml-t, és elindítottam a dagasztást. Figyelni kell a tésztát, és apránként hozzáadni a többi folyadékot. A burgonya dagasztás közben folyamatosan lágyítja a tésztát, ezért az óvatosság. nekem kellett a 3 dl folyadék, de ez nagyon függ a leszűrt lé sűrűségétől, sőt úgy gondolom, a burgonya minőségétől is. A lényeg, hogy a kenyértésztánál egy kicsit lágyabb, pizzatésztához hasonló tésztát kapjunk, ami kellően lágy a formázáshoz, de semmi esetre sem ragad.
A bedagasztott tésztát kelesztőtálban 30 percig hagytam kelni (azaz érni). 
Ezután lisztezett felületre borítottam és 12 egyforma darabba vágtam. A darabokat egyesével gömbölyítettem, vagyis kis cipócskákat formáztam belőlük.






















Letakartam őket és 10-15 percig ismét pihenni hagytam. Ezután egyesével hosszú, ovális csíkot nyújtottam belőlük:






















A nyújtófát a tészta felső szélére tettem és felsodortam. A sodrás két kézzel történik, méghozzá kifelé, oldal irányba sodorva a tésztát, nem pedig magunk előtt egyenesen feltekerve. Sodrás közben óvatosan húzom, nyújtom a tésztát, de arra ügyelek, hogy ne feszítsem túl, nehogy megszakadjon.

















Miután feltekertem kifli formára hajlítottam és sütőpapíros tepsire ültettem őket. 6-6 kifli fért el egy-egy jókora tepsin.






















Egy fóliával letakartam a kifliket és 35-40 percig kelni hagytam.
A sütőt ezalatt előmelegítettem 200 fokra, légkeveréssel.
A megkelt tésztát alaposan lepermeteztem vízzel és úgy toltam a tepsiket a forró sütőbe. 18 perc alatt sültek ropogósra.
Rácsra szedtem őket hűlni, és kevés vízzel azonnal le is permeteztem, hogy szép fényesek legyenek.

Tavaszi reggeli Limarával

$
0
0


















Tavaszi reggeli Limarával! címmel a szegedi Kertvárosi Vendéglő szeretettel hív és vár minden kedves érdeklődőt április 27-én, délelőtt 9 órai kezdettel egy közös reggelire.
A kínálat: Limara-féle, friss péksütemények, házi zöldségkrémek és gyümölcslekvárok, tea és kávé.
Előzetes regisztráció itt...

Én biztosan ott leszek! 

Vaníliakrémes epertorta

$
0
0

















Mostanában nagyon sok hasonló epres sütemény fotója jött velem szembe. Nagyon dekoratív, ahogy a félbe vágott eperszemek sorakoznak körben. Én is elkészítettem a saját verziómat, csokis, jobban mondva kakaós piskótával, mert az eper és a csoki verhetetlen együtt szerintem, és vaníliakrémmel.
A piskótával kezdtem.
Hozzávalók a piskótához:

  • 5 db tojás
  • 15 dkg kristálycukor
  • 13 dkg finomliszt
  • 2 dkg holland kakaópor 
  • 3 ek. olaj
  • Az egész tojásokat és a cukrot mixerrel egészen könnyű, habos krémmé kevertem (ez hagyományos kézi mixerrel kb. 15 perc, robotgéppel 7-8 perc). A lisztet és a kakaópor több részletben a tetejére szitáltam és óvatosan a tojáshabba forgattam egy spatulával. Végül az edény oldaláról az olajat is rácsorgattam és laza mozdulattal beleforgattam.
Egy 28 cm-es tortaforma alját sütőpapírral kibéleltem, a masszát belesimítottam és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam. Kb. 15 perc alatt sül meg. 
A kész piskótát rácsra tettem és megvártam míg teljesen kihűlt.
Elkészítettem a vanília krémet:

  • 5 dl tej
  • 4 tojás sárgája
  • 15 dkg cukor
  • 1 rúd vanília
  • 2 ek. kukoricakeményítő

  • 25 dkg mascarpone
  • 3 dl habtejszín
  • 5 db lapzselatin
A lapzselatinokat kevés hideg vízbe beáztattam.
A tejet a vaníliarúd kikapart magjával felmelegítettem. Míg melegedett a cukrot és a tojások sárgáját habosra kevertem, majd a kukoricakeményítőt (vagy lisztet) is beledolgoztam. Folyamatos keverés mellett a forró tejet nagyon lassan a tojásos keverékhez adtam. Végül az egészet visszaöntöttem a tejes fazékba és szintén állandó keverés mellett besűrítettem, végül a kinyomkodott zselatinlapokat is belekevertem. Egy fóliával letakartam és teljesen kihűtöttem.
Ezután kikevertem a mascarponével, majd óvatosan beleforgattam a kemény habbá vert tejszínt is. A krémet fél órára hűtőbe tettem.
  • 50-60 dkg eper
  • 5 dkg étcsokoládé
  • 3 ek. tejszín

A piskótát kettévágtam, az alsó köré tettem egy tortakarikát. Az oldalát szorosan kiraktam félbevágott eperrel. Pár szem epret félretettem a díszítéshez, a maradékot pedig a közepén rendeztem el. Óvatosan rásimítottam a vanília krémet, majd a tetejére illesztettem a másik piskótalapot. 

A csokoládét apróra törtem és a tejszínnel együtt vízgőz felett felolvasztottam (vagy mikró alacsony fokozatán kb. 1 perc), majd a torta tetejére simítottam. A tetejére halmoztam a félretett eperszemeket és egy  kis citromfűvel díszítettem. 
Pár órára hűtőbe tettem.





Narancsmázas kacsasült

$
0
0
















Az a baj a vasárnapi ebédekkel, hogy nincs idő fotózni őket, így sokszor lemaradnak a receptek még akkor is, ha valami nagyon finom került az asztalra. De a vasárnap az vasárnap, nem tartom illendőnek megvárakoztatni a családot a szépen megterített asztal mellett. Így aztán a kutyafuttában készült képek többnyire kukában végzik, a receptek meg maradnak cetlin (a cetlik meg persze elvesznek...). Ez a kacsasült annyira jó lett, hogy a nem túl jó fotó ellenére is megmutatom.
Számtalan formában, variációban készítettem már narancsos kacsát, de eddig egyik sem hagyott mély nyomot bennem. Ez a variáció viszont, amikor a puhára párolt kacsára csak a sütés legvégén kerül máz amitől különösen szép és ropogós lesz a bőre, na ez elnyerte a tetszésünket.
Egész kacsám volt itthon, egy meglehetősen jókora, négy és fél kilós példány. Ezt a termetes madarat feldaraboltam (nem kis munka volt), a mellét, a combokat és a szárnytövet lesóztam és félretettem. A többi részéről lenyúztam a meglehetősen hájas bőrt, azt feldaraboltam és kisütöttem a zsírját, tökéletes reggeli volt.
A bőrétől megfosztott csontos húsból levest főztem.
A lesózott húsokat egy sütőtálba tettem. Adtam mellé egy fej cikkekre vágott vöröshagymát, egy fej gerezdekre szedett fokhagymát, friss kakukkfüvet és rozmaringot. Rámertem egy merőkanál levest és felöntöttem annyi kacsazsírral, ami ellepte a húst. Lefedtem az edényt és 150 fokos sütőben puhára pároltam.
Előkészítettem egy tepsit. kibéleltem alufóliával, arra ráfektettem egy rácsot. A megpuhult kacsahúsokat kiszedtem a zsírból, és a rácsra fektettem. Bőven megkentem őket mázzal, majd 200 fokos légkeveréses sütőben ropogósra, pirosra sütöttem őket.
A mázhoz elkevertem 3 ek. narancslekvárt egy gerezd zúzott fokhagymával, egy kb. 3 cm-es gyömbért is belereszeltem, adtam hozzá egy evőkanál magos mustárt és kevés őrölt csilit, valamint 2 ek. száraz sherryt.
Körete röszti és narancsos édeskömény saláta volt.
A rösztihez héjában félig megfőztem kb. egy kiló krumplit, de nem mértem pontosan. Langyosra hűtöttem, megpucoltam, majd nagy lyukú reszelőn lereszeltem. Sóztam, borsoztam, adtam hozzá zúzott fokhagymát és két egész, felvert tojást. Egy kisebb csokor petrezselymet is felaprítottam és a masszába kevertem. Egy serpenyőben kevés olajat melegítettem, a krumpliból evőkanálnyi halmokat szedtem és mindkét oldalát ropogósra sütöttem.
A narancsos édeskömény salátához egy nagyobb fej édesköményt legyalultam. Két narancsot meghámoztam  ( a fehér részeket is levágtam róla), majd egy éles késsel kifiléztem. A narancshúst az édesköményhez adtam.
Az öntethez egy fél lime levét, egy teáskanál mézet, egy csipet sót és kevés őrölt színes borsot elkevertem, adtam hozzá olívaolajat is és a narancsos édesköményre öntöttem.


Erdei gyümölcsös trifle

$
0
0

Vaníliás erdei gyümölcslekvárt készítettem a szegedi Kertvárosi Vendéglő tegnapi rendezvényére (a közös reggeli nagyon jól sikerült). Szép adag lekvár lett, így csak a felét vittem el, a másik felét pedig a mai desszertünkhöz használtam fel.
A trifle állítólag a legrégebbi angol desszert. Réteges édesség, kezdetben krémből és lekvárból állt, később jött hozzá valamilyen piskóta, alkohollal meglocsolva, vagy keksz alap és tejszínhab. Szokás az angolok tiramisujának is nevezni.
Számtalan variációja létezik, tulajdonképpen csak a képzelet szab határt. Mély, többnyire talpas üvegtálban tálalják,amelyben látszódnak a gyönyörű rétegek, de manapság divat egyszemélyes adagokban is készíteni.
Piskótának ezt a csokoládétorta tésztát választottam, nagyon jól illik hozzá a vanília krém és a gyümölcs is.
Hozzávalók:
  • 2 csésze liszt
  • 1,5 csésze cukor
  • 1 tk. szódabikarbóna
  • 1/2 tk. sütőpor
  • 1 tk. vanília vagy levendula eszencia
  • 1 mk. só
  • 1/2 csésze kakaópor
  • 3/4 csésze író
  • 3/4 csésze víz
  • 1/2 csésze vaj (nálam olaj bőven mérve)
  • 2 nagy tojás (vagy három kisebb)
Egy tálban elkevertem a szárazanyagokat, egy másikban a nedveset. Végül összeöntöttem őket, alaposan elkevertem és egy 25 cm-es szögletes tortaformába öntöttem (az alját sütőpapírral kibéleltem). 180 fokos sütőben 40 percig sütöttem. 
A kész piskótát rácsra tettem hűlni.

Lekvár:
  • 0,5 kg erdei gyümölcskeverék (lehet mirelit is)
  • 10-15 dkg cukor ízlés szerint
  • fél rúd vanília kikapart magja
  • egy evőkanál 3:1 zselésítő
A gyümölcsöt a cukorral és a vanília kikapart magjával felforraljuk, a zselésítőt elkeverjük egy ek. cukorral és azt is hozzáadjuk. Még egy percig főzzük, majd elzárjuk a lángot és kihűtjük a gyümölcsöt.
Természetesen kész lekvárt is használhatunk.

Vanília krém:
  • 1,5 dl tej
  • 1,5 dl tejszín
  • 3 tojás sárgája
  • fél rúd vanília kikapart magja
  • 1 ek. kukoricaliszt
  • 4 ek. cukor
  • 25 dkg mascarpone
A tejet és a tejszínt forráspontig melegítjük. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a vanília magokat és a kukoricalisztet, végül nagyon lassan a felmelegített tejes tejszínt. Óvatosan keverjük, míg az összeset hozzáadjuk, majd visszaöntjük a krémet a tejes edénybe. Visszatesszük a tűzre és állandó keverés mellett, lassú tűzön besűrítjük, pont úgy mintha vanília pudingot főznénk. Lefedjük egy fóliával és kihűtjük. amikor lehűlt kikeverjük a mascarponével.
Használhatunk a főzött krém helyett vanília pudingot, amit szintén 3 dl tejjel főzünk fel, hozzáadunk 4 ek. cukrot, majd alaposan kihűtjük, végül azt is elkeverjük a mascarponével.

Ha az összes hozzávaló kihűlt jöhet a rétegezés. 
A piskótát kockára vágjuk. Ennek az adagnak csak a felét használtam fel, a másik felét keresztben vágtam ketté, megkentem lekvárral és a fiúk pillanatok alatt eltüntették.
Egy mély üvegedény aljába tesszük a felkockázott piskóta felét. Meglocsoljuk valamilyen alkohollal, ez lehet édes desszertbor, sherry, likőr, bármi, amit találunk a bárszekrényben. Ha gyerekek is esznek belőle, akkor gyümölcslével vagy befőtt levével érdemes átitatni. Most egy üveg szederbefőtt levét kevertem el sherry-vel és kissé felmelegítettem, hogy az alkohol tartalma elillanjon. 
locsoltam keveset a piskótára belőle. Ezután rákentem a vanília krémet, majd arra az erdei gyümölcslekvárt. Befedtem a maradék piskótával, azt szintén meglocsoltam a gyümölcslével. A tálat lefedtem fóliával és egy-két órára hűtőbe tettem.
Tálalás előtt felvertem 3 dl tejszínt egy tasak habfixálóval és a desszert tetejére halmoztam.
A  maradék gyümölcslevet visszaforraltam, míg egészen sűrű szirup nem lett.  megvártam míg kissé lehűl és a hab tetejére csorgattam. A szederbefőttel és csokoládé forgáccsal díszítettem. 
Az egyik legtökéletesebb desszert szerintem, minden falatja igazi élvezet!



Blogkóstoló - Levendulás csokis kifli

$
0
0
















Jövő hét végén, május 10-12 között kerül megrendezésre a harmadik Street Food Show. A helyszín most is Budapest, Hold utcai Vásárcsarnok.
A rendezvény keretein belül, május 12-én kerül sor a Blogkóstolóra, ahova ez alkalommal is meghívást kaptam.
Nem sokáig gondolkodtam azon, hogy mit is készítsek. Az elmúlt idő egyik legnépszerűbb receptje a turbó csokis kifli volt, így erre esett a választásom. A recepten egy kicsit módosítottam, kihagytam a tésztából a tejet, helyette megy bele kevés tejpor és elhagytam a tojást is belőle. A krém narancslekvár helyett levendulaszirupot kapott. Több próbasütés és kóstoltatás után bízom benne, hogy tetszeni fog a kifli azoknak, akik kilátogatnak az eseményre.
 A menüben Vegasztrománia készíti az előételt, Flat-Cat a főételt, a kifli a desszert lesz.

Szeretettel várunk mindenkit! 

Recept a Dining Guide-on....


Kifli wimpy-hez

$
0
0















Én biztos voltam benne, hogy Wimpy-t már nem lehet sehol sem kapni, de pár napja megkérdezte a gyermekem, hogy tudnék-e készíteni neki. Rákérdeztem, hogy honnan ismeri, mire mondta, hogy valamelyik helyi büfében most is lehet kérni.
A wimpy emlékeim szerint kb. 30 évvel ezelőtt jött divatba. A ház aljában, ahol laktunk nyílt egy kis büfé, ott kezdték kínálni. A tulaj férje a munkájából adódóan gyakran járt a hőn áhított nyugati országokban, ott találkozhatott vele.
A wimpy tulajdonképpen egy felturbózott hot-dog. Azt gyanítom, hogy a hamburger mintájára készült, a virsli és a mustár mellé zöldségeket, sajtot is tömködtek a kiflibe, amit épp ezért oldalról nyitottak meg. Nem sikerült nagy karriert befutnia, talán mert a zöldségek nem annyira képeznek harmonikus ízt a virslivel, mint a sokkal ízesebb húspogácsával.
A gyermekemnek viszont nagyon ízlett, így azt hiszem listára kell venni. Egy egyszerű kiflit készítettem hozzá, de természetesen tökéletes a régebbi hot-dog kiflivel is.

Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1,5 tk. só
  • 0,5 dl olaj
  • 1,5 dl tej
  • 1,5 dl víz
  • 2 ek. amaránt pehely (elhagyható)
  • 2,5 dkg élesztő
Az amaránt pehely az új mániám, egy ideje minden kelttésztához teszek belőle, mert meggyőződésem, hogy sokkal szaftosabb lesz tőle a péksütemény, de természetesen nyugodtan el lehet hagyni a tésztából.
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mértem és elindítottam a dagasztás programot. A kenyértésztánál kissé lágyabb, de nem ragacsos tésztát dagasztottam. 
Kelesztőtálban 30 percig kelesztettem.
Ezután enyhén lisztezett felületre borítottam, és 8 egyforma darabba vágtam. A darabokat egyesével gömbölyítettem és letakarva 10 percig pihentettem.
Ezután egyesével hosszú, ovális csíkot nyújtottam belőle, pont úgy, mint itt a mini bagetteknél, de nem kell félbehajtani.
A tésztacsíkokat egyesével feltekertem, majd kissé megsodortam, de nem hajlítottam meg, így kerültek a sütőpapíros tepsire. Egy tepsin 4 db tészta fér el kényelmesen. Nem érdemes mind a 8 kiflit összezsúfolni, mert összekelnek és nem lesznek körben ropogósak.
A kifliket letakarva újrakelesztettem, kb. 30 percig.
A sütőt ezalatt előmelegítettem 200 fokra (légkeveréssel 190 fok). 
Az újból megkelt kifliket alaposan lepermeteztem vízzel, majd a forró sütőbe toltam.
18-20 perc alatt sültek ropogósra.

Epres csokitorta

$
0
0



















Ez a torta a mai desszertünk, ami a kisfiam kedvéért készült, mert pár napja ünnepeltük a névnapját.
A fotót a facebook-ra töltöttem fel, nem gondoltam róla bejegyzést írni, de olyan sokan kérték a receptet, hogy úgy döntöttem mégis. Ezt a tésztát és ezt, vagy ehhez nagyon hasonló krémet sűrűn készítek, mert mindannyian kedveljük (igaz, a férjem már emlegeti, hogy várja az eperszezon végét...).
Nagyon egyszerű elkészíteni, sokkal macerásabbnak tűnik leírva, mint amilyen valójában.
A tészta receptje már fent van, de bemásolom ide is:


Hozzávalók:
  • 2 csésze liszt
  • 2 csésze cukor
  • 1 tk. szódabikarbóna
  • 1/2 tk. sütőpor
  • 1 tk. vanília
  • 1 mk. só
  • 3 ek. kakaópor
  • 3/4 csésze tej vagy író
  • 3/4 csésze víz
  • 1/2 csésze olv. vaj (vagy kókuszzsír)
  • 2 nagyobb tojás
Most másfélszeres adagot sütöttem 28 cm-es tortaformában, de egy adag is tökéletes lesz 24 cm-es formában. 
A lisztet, a cukrot, a szódabikarbónát, a sütőport, a sót és a kakaóport egy tálba mértem és alaposan elkevertem.
Egy másikba mértem az írót, a vizet, az olvasztott kókuszzsírt (vagy vajat, esetleg olajat), és a tojásokat, valamint a vaníliát. Alaposan elkevertem, majd a szárazanyagokhoz kevertem.
A tortaforma alját kibéleltem sütőpapírral, belesimítottam a masszát és 175 fokos sütőben 45 percig sütöttem.
Pár percig a formában hagytam hűlni, majd rácsra tettem, hogy teljesen kihűljön.

A krémhez 30 dkg epret megmostam és 3 szép vastag szál megtisztított, 2 cm-es darabokra vágott rebarbarával és 5 ek. cukorral feltettem főni. Lassú tűzön addig főztem, míg besűrűsödött. Elzártam alatta a lángot és 4 dkg fehér csokoládét tördeltem bele. 3 beáztatott lapzselatint is elkevertem a lekvárban. 
Megvártam míg teljesen kihűlt.
Frissen főzött lekvár helyett kis üveg, kb. 2 dl kész eperlekvárral is elkészíthető.
25 dkg mascarponét kihabosítottam, majd a lekvárral elkevertem.
3 dl hideg tejszínt egy habfixálóval keményre vertem és óvatosan a mascarponés lekvárba forgattam. 
2 órára hűtőbe tettem.

A kihűlt piskótát kettévágtam, az aljára kentem a krémet, majd óvatosan ráillesztettem a tetejét. 
10 dkg étcsokoládét 5 ek. olajjal megolvasztottam (a mikró középső fokozatán 2 perc), majd 2 ek. tejszínnel is elkevertem. A torta tetejére simítottam nagyobb részét. A maradékba egész eperszemeket mártottam, ezekkel díszítettem a tortát. 
Pár órára, legjobb egész éjszakára hűtőbe tettem, hogy az ízek összeérjenek.



Viewing all 264 articles
Browse latest View live