Quantcast
Channel: Limara péksége
Viewing all 264 articles
Browse latest View live

Zöldséges pirított csirke pirított tésztával

$
0
0



















Kínai főzőtanfolyamon voltam. Remek hangulatú kis este volt, a kínai mesterszakács, Liu Zhi nagyon jó fej, rengeteget nevettünk és persze tanultunk is. Finomakat főztünk, ettünk, úgyhogy a legközelebbi alkalmat sem fogom kihagyni.
Hat ételt készítettünk el, az egyik egy zöldséges sertés volt, egy másik pedig a pirított tészta. A zöldséges hús bármilyen hússal, sőt hallal is elkészíthető, a hangsúly a pácon van, amit közvetlenül sütés előtt kell a húsra önteni. Megtudtuk, hogy a kínai emberek általában 70 % zöldség, 30 % hús aránnyal készítik az ételeiket, de a 60-40 tuti, míg mi magyarok inkább fordítva szeretjük (ezt mondjuk eddig is tudtam). Ezeknek az ételeknek nincs pontos receptje, nincs megadva, hogy ebből 5 g, abból meg 50 g kell, mindenki saját ízlésének megfelelően válogatja össze a zöldségeket és választja ki a húst. Mi hagymát, zöldhagymát, kaliforniai paprikát, sárgarépát, cukkinit, gyömbért és ami a legjobban tetszett friss bambuszt használtunk. A mesterszakács szerint a konzerv is ugyanolyan jó, de ma miután konzervvel is elkésztettem, azt kell mondjam ég és föld a különbség.
Az első lépés, hogy az összes zöldséget felaprítjuk falatnyi darabokra, a gyömbért és a hagymát finomra. Fél kiló húshoz kb. egy szál sárgarépát, 4-5 cm gyömbért, kisebb fej vöröshagymát, egy bébicukkinit, fél kaliforniai paprika, egy erős paprika, 1 szál szárzeller és egy kis üveg bambuszrügy kell. De lehet akár zöldborsót, zöldbabot, jégcsapretket is választani, kinek mi tetszik.
Amikor a zöldségekkel megvagyunk, jöhet a hús. Egy szép csirkemell kell, először félbe, majd a két felet lapjában félbe, majd kb. 1 mm vastag szeletekre vágjuk.
Ezután egy nagy tojást, 2-3 ek. vízzel elkeverünk, adunk hozzá kb. 3 nagy evőkanál kukoricakeményítőt, egy mokkáskanál sót és alaposan elkeverjük. Ráöntjük a húsra és jó alaposan összeforgatjuk. Akkor jó, ha minden egyes kis húsdarabot bevon ez a pác. Ez fogja ugyanis megakadályozni, hogy sütés közben a hús kiengedje a levét, ez a pác bent tartja, ettől lesz a hús omlós, különlegesen puha a rövid sütés ellenére.
Ha kész magunk mellékészítünk sót, borsot, szójaszószt, osztrigaszószt (én ezt most kihagytam mert nem kaptam) és szezámolajat. 1-1,5 tk. keményítőt egy külön kis edényben elkeverünk kevés vízzel, azt is a többi hozzávaló mellé tesszük. a szójaszószról fontos megemlíteni, hogy van sötét meg van világos szósz, a világos szószt használják salátákra, de a sötét szósz is három minőségben kapható. Van enyhe, közepes és erős, ha tehetjük, akkor az utóbbit válasszuk, míg abból 1 kanál kell, az enyhéből akár 6-8 is.
A legmacerásabb részen túl vagyunk, innen már gyorsan halad. Egy wokba öntsünk kb. 4-5 ek. olajat, és adjuk hozzá a húst. Várjuk meg, míg kissé kifehéredik, utána kezdjük el kevergetni. Pár perc után amikor már mindenütt fehér, adjuk hozzá a  hagymákat és a gyömbért. pirítsuk 1-2 percig, öntsünk bele fél dl rizsbort (vagy száraz fehérbort, vagy sherry-t) majd egyszerre tegyük hozzá a többi zöldséget. Kevergetve pirítsuk, kb. 4-6 percig, míg a zöldségek is kicsit megpuhulnak, de roppanósok maradnak. Kicsit sózzuk, borsozzuk és adjunk hozzá 1 ek. szójaszószt. ismét forgassuk át és öntsünk alá kevés vizet, amennyi szaftot szeretnénk majd a kész ételen. Locsoljuk meg 1-2 evőkanállal az előkészített keményítős vízzel, keverjük el. Adjuk hozzá az osztrigaszószt és készen is vagyunk. Végül pár csepp szezámolajjal is locsoljuk meg. Koriander zölddel vagy ha nincs újhagyma zöldjével díszítsük.
Ha egy ilyen tartalmasabb étel mellé készítünk pirított tésztát, akkor ahhoz nem kell túl sok zöldség, elég egy kis hagyma, káposzta, esetleg fafül gomba és a tészta. Most is úgy kezdjük, hogy a zöldségeket feldaraboljuk, a tésztát kifőzzük. A tészta lehet spagetti, de a chef szerint a széles metélttel még finomabb.
Wokban felmelegítjük az olajat, rádobjuk a zöldségeket, egyszerre és 1-2 percig kevergetve pirítjuk. Hozzáadjuk a tésztát és két kanál vagy villa segítségével állandóan forgatva pirítani kezdjük. meglocsoljuk 1 ek. szójaszósszal, ha gyengébb szószunk van, többel és néhány percig tovább forgatjuk, pirítjuk, közben kissé megsózzuk. Készen is van.
Ha önálló ételnek szeretnénk, akkor tehetünk a tészta alá sokkal több zöldséget, bármit, amit szeretünk és külön süthetünk a fent leírt pácolt húst is. Végül összeforgatjuk és akkor kapunk egy csodás egytálételt.

Datolyás energia szelet

$
0
0

















Még decemberben sikerült, egészen véletlenül datolyapasztát vennem Szegeden, egy keleti fűszereket árusító üzletben, méghozzá igen csak barátságos áron. Nagyon megörültem, hogy erre a kincseket is rejtő kis üzletre bukkantam, de az örömöm korai volt, január elsejével végleg bezárt a bolt...
Úgy alakult, hogy a paszta a karácsonyi menüben nem kapott szerepet, egészen konkrétan a betervezett szaloncukor készítés most is elmaradt.
A helyi reform vagy bio boltban puffasztott kölest találtam, amivel eddig még soha nem találkoztam. Nagyon jópofa kis pufók gömbökből áll, egyből beleszeretettem. Eszembe jutott róla a kamrában árválkodó datolyapaszta, és egy házi müzliszelet ötlete.
A müzliszelet helyett végül energia szelet lett Nóri ötlete nyomán.

Itthon aztán egy száraz serpenyőben megpirítottam 5-5 dkg mogyorót és diót, majd késes aprítóban durvára őröltem.
Adtam hozzá a puffasztott kölesből nagyjából 5 dekagrammot, majd 3 dkg natúr kukoricapelyhet és 3 dkg puffasztott amarántot.
Mivel a datolyapaszta elég édes, cukor mentes, aszalt vörösáfonyát választottam, nagyjából fél csomaggal került bele.
Volt itthon egy kis glutén és tejmentes csokoládélencsém, abból is került bele nagyjából 5 dkg.
2 evőkanál szezámmagot is belekevertem, majd az egészet összegyúrtam 25 dkg kisebb darabokra tépkedett datolyapasztával.
Végül egy 20 cm x 20 cm-es dobozformát sütőpapírral kibéleltem és a masszát belenyomkodtam. Amikor sikerült elegyengetni, a sütőpapírral kiemeltem, becsomagoltam a papírba és egy deszkával lesúlyoztam.

Nagyon finom, rá lehet kattanni. A gyerekek reggelire eszik, de a nap közben feltörő édességvágyat is remekül  kielégíti már egy falat is.

Datolyapasztához nehéz hozzájutni, barátságos áron meg még nehezebb, de viszonylag egyszerű házilag is előállítani. A házi paszta lágyabb, kevesebb is elég belőle. Recept pl. itt.

Az energiaszelet gluténmentes, tejmentes, hozzáadott cukrot nem tartalmaz és nyers, sütés nélkül készül.

Valentin napi villásreggeli a Kertvárosi Vendéglőben

$
0
0



















Ismét meghívást kaptam a szegedi Kertvárosi Vendéglőtől, méghozzá egy Valentin napi villásreggelire. Azt ötlet remek, plüss párna, piros szív helyett (vagy mellett) egy kellemesen elköltött villásreggeli szerintem igazán kedves meglepetés lehet!

A reggeli, február 15-én, szombaton 10 órakor kezdődik!

A kínálat:

édes péksütemények:
kelt-tésztás szív kókuszos krémmel
citromos blundelszivek
gyümölcsös minipite

sós-üres péksütemények
üres kelt tésztás szív
napraforgó
sonkás és sima scone (angol zsömle)

lemon curd
narancslekvár
málnalekvár
egészben sült mázas sonka
A ház kolbásza

kávé, tea, narancslé, mimóza koktél
A reggeli ára 2 000 Ft/ fő.

A reggeli után lehetőség lesz néhány tésztaformázást is kipróbálni.
Jelentkezni ittlehet vagy a Vendéglő telefonszámán.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!


Burgonyás kőttes

$
0
0

A burgonyás kőtt pogácsánál megígértem, hogy megmutatom majd az első kísérlet, ami nem azt az eredményt hozta, amit vártam, viszont egy nagyon finom, sokoldalúan felhasználható tésztát kaptam. Öröm volt vele dolgozni. Így ebben a formában, nagyon illik gazdagabb leves mellé, de szendvicsalapnak sem utolsó.
Sőt, felhasználható akár kifli, vagy bukta, vagy bármilyen más péksütemény alapjaként. A burgonyának köszönhetően nem szárad ki, puha, nagyon jó vele dolgozni és nincs benne tojás. Sokan keresnek meg, hogy tojás nélkül hogyan lehet jó péksütemény tésztát készíteni, hát így! Ráadásként szerintem ha a burgonya főzővizével dagasztjuk be, akkor akár tej nélkül is remek lehet.

Igen nagy mennyiség lett, 24 darab, ekkora adagból, nyugodtan lehet a hozzávalókat felezni.

Hozzávalók:

  • 50 dkg burgonya
  • 1 kg finomliszt
  • 5,5 dl langyos tej
  • 2 csapott ek. só
  • 1 tk. cukor
  • 10 dkg puha vaj
  • 5 dkg friss élesztő
A burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk és annyi vízben ami ellepi, puhára főzzük. Leszűrjük (a levét is felfogjuk, eltesszük kenyértészta dagasztáshoz) és jól kihűtjük.
Kovászt készítünk. 1 dl tejbe tesszük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt és 2 ek. liszttel elkeverjük. A tetejére is teszünk egy evőkanál lisztet és kb. 10 perc alatt felfuttatjuk.
















Ezután áttörjük és egy nagyobb tálba tesszük a burgonyát. Rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, a maradék tejet és a kovászt.
Kézzel egy könnyű, lágy, de nem ragacsos tésztát dagasztunk. A dagasztás második felében több részletben hozzáadjuk a vajat is (vaj helyett használhatunk liba vagy mangalica zsírt is, még szebb tésztánk lesz!)
Amikor a tésztánk szép sima, fényes és nem ragad már a tál oldalához és a kezünkhöz sem finoman belisztezzük a tetejét és egy ruhával letakarjuk. Kb. 45 perc alatt duplájára kelesztjük.

















Finoman meghintünk liszttel egy deszkát és a megkelt tésztát óvatosan ráfordítjuk. Kézzel ujjnyi vastag téglalap formára húzkodjuk és 24, nagyjából egyforma darabba vágjuk. A hosszabbik oldalával párhuzamosan négy részre, majd a rövidebb oldalával párhuzamosan hat részre osztjuk.


















Az így kapott tésztadarabokból kis cipókat formázunk és egy 38 cm x 28 cm nagyságú, vajjal kikent tepsibe sorakoztatjuk őket. A tetejüket is lekenjük olvasztott vajjal és kb. 30 percig kelni hagyjuk.
A sütőt ezalatt előmelegítjük 180 fokra.
A megkelt tésztát a forró sütőbe toljuk és 25-30 perc alatt szép pirosra sütjük.
A tepsiből egyben kifordítjuk és kézzel széttépkedjük.

Kisebb adag tészta géppel is bedagasztható természetesen.

Kelt rétes

$
0
0



















Épp elkaptam azt a részt, amikor Borbás Marcsiék felszeletelték a kelt rétest a Gasztroangyal előző számában. Arról lemaradtam, hogy hogy hogyan készítik, de igazából mindegy is, magát a receptet ismerem. Ma a gulyásleves mellé remek remek volt második fogásnak. Tökös-mákos töltelékkel szerettem volna készíteni, a kedvenc rétesem, de sajnos tököt már nem kaptam sehol sem, így meggyes.mákos lett belőle, ez sem volt rossz. A másik fele meg túrós-meggyes. Meggyes mert a mazsolának lába kélt.

Hozzávalók:

  • 50 dkg kenyérliszt (vagy rétesliszt)
  • 1 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 1 tojás sárgája
  • 3-3,5 dl tej
  • 1 tk. ecet
  • 2 ek. mangalicazsír (vagy 5 ek. olaj)
  • 2 dkg friss élesztő
A kenyérsütőgép üstjébe mérem az összes hozzávalót (először csak 3 dl tejet, de kellett még neki), és alaposan kidolgozom a tésztát. Egy könnyű, kissé lágyabb, de nem ragacsos tésztát készítek.
A tésztát kelesztőtálba teszem és egy órán át kelesztem.
Ezután finoman lisztezett deszkára borítom, elfelezem és cipókat formázok a darabokból.
Ellapogatom és megkenem a tetejüket mangalicazsírral (vagy olajjal). Még 30 percig hagyom kelni.
Az asztalra terítek egy abroszt, ráteszem az egyik tésztát és a kézfejemmel alányúlva vékonyra húzom. Annyira, hogy átlátszódjon az abrosz mintája.
Kevés olvasztott zsírral meglocsolom és elosztom rajta a tölteléket. Ezután az abrosz segítségével feltekerem. Átemelem egy nagy, sütőpapírral bélelt tepsire, a tetejét is megkenem olvasztott zsírral. 
A másik tésztát is ugyanígy készítem el.
A sütőt előmelegítettem 180 fokra. 
A rétes sütési ideje 30 perc.


Töltelék:

Mákos-meggyes:

  • 20 dkg őrölt mák
  • 10 dkg cukor
  • 1 ek. méz
  • 1 citrom héja
  • 1 dl meggylé
  • 1 tk. fahéj
  • 2-3 ek. meggybefőtt
A meggyszemek kivételével mindent elkeverek és kinyújtott, zsiradékkal kikent réteslapra szórok, azután a meggyszemeket is elrendezem rajta.

Túrós töltelék:

  • 50 dkg túró (házi)
  • 2 csapott ek. búzadara
  • 4 ek. cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 10 dkg mazsola
  • 1 tojás sárgája
  • 1 tojásfehérje kemény habbá verve
Az áttört túrót elkeverem a cukorral, búzadarával, citromhéjjal, vaníliás cukorral, tojás sárgájával és a mazsolával. A felvert tojásfehérjét óvatosan forgatom bele.

Aludttejes kifli

$
0
0


A kifli osztrák, pontosabban bécsi találmány. Az elsőt 1529-ben, tehát csaknem 450 esztendővel ezelőtt készítette török félhold formájára egy Wendler nevű bécsi sütőmester. Maga az ötlet az első bécsi kávéház-tulajdonos, Kolschitzky úr agyában született meg. Elhatározta, hogy mivel a bécsiek eleget koplaltak a török ostrom alatt, meg fogja velük etetni a félholdat. Megbízta a péket, süssön a kávé mellé félhold alakú süteményeket, s ezzel megszületett a kifli, melynek a francia neve, a croissant félholdat is jelent. Bécsi nevét onnan kapta, hogy a félhold az István-templom tornyán jelent meg, s az orom németül úgy hangzik: Gipfel! 
Nem tudom, hogy igaz-e a történet, valami valóság alapja bizonyára van, de az biztos, hogy a kifli nálunk nagyon népszerű péksütemény. Ilyen péksütemény formájában csak nálunk létezik, ezért akár hungarikumnak is tekinthetjük.
Elég sok kiflirecept van már a pékség oldalán, de jöjjön egy újabb, méghozzá aludttejes kifli. Az aludttejnek ma már nincs akkora hagyománya, mint gyerekkoromban volt. A drága nagymamám imádta, képes volt egész nap aludttejet enni egy szelet kenyérrel. A kredenc szélén sorakoztak az aludttejes bögréi. 
A készítéséhez házi tej kell, talán ez is az egyik oka, hogy ma már ritkán készítenek otthon aludttejet, na meg a boltok polcain sorakozó joghurtok, kefírek bőséges kínálata is háttérbe szorította ezt a remek tejterméket. Pedig pofon egyszerű elkészíteni, a forralatlan házitejet (az sem baj, ha már savanyú) ki kell önteni bögrébe, vagy tálkába, szobahőmérsékleten 2-3 nap alatt megalszik, azután hűtőben érdemes tárolni. A tetejére kiülő sárgás színű  tejzsír a tejföl. Az aludttej melegítésével készül a túró, a készítése közben kiváló sárgás-zöldes színű folyadék pedig a savó, ami a kelttésztákkal csodát képes tenni. Itt van egy savóval készült kifli receptje.
Hozzávalók:
Kovász:
  • 2 dl víz
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 dkg friss élesztő
Tészta:
  • az összes kovász
  • 2 tk. só
  • 40 dkg finomliszt
  • kb. 2 dl aludttej
  • 5 dkg puha vaj
  • + 2 dkg olvasztott vaj

Kenyérsütőgép üstjébe mérjük a kovász hozzávalóit és alaposan összedolgoztatjuk (kb. 5 perc), majd kikapcsoljuk a gépet és 4-5 órán keresztül magára hagyjuk a kovászt.
Ezután hozzáadjuk a többi hozzávalót, a 2 dkg olvasztott vaj kivételével, az aludttejből visszatartunk egy keveset, csak szükség szerint adagoljuk a tésztához.A kenyértésztánál kissé lágyabb, de nem ragacsos tésztát kell készítenünk.
Amikor a dagasztás kész a tésztát kelesztőtálba tesszük, letakarjuk és 35-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
Finoman meghintjük liszttel a deszkát (szilikonlapot) és a megkelt tésztát óvatosan ráfordítjuk. 10 egyforma darabba vágjuk. Egyesével gömbölyítjük őket és egy ruhával letakarjuk. 10-15 percig pihenni hagyjuk.
A megkelt kis cipókból először egyesével kb. 20 cm átmérőjű körlapot nyújtunk, ezután egy irányban folytatjuk a nyújtást, hogy ovális formát kapjunk. Olyan vékonyra nyújtjuk, amilyen vékonyra csak tudjuk. Az olvasztott, de nem meleg vajjal vékonyan megkenjük (ettől lesz letekerős), majd feltekerjük a kifliket. meghajlítjuk és sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. Fázisfotók a formázáshoz itt.
A megformázott kifliket letakarjuk és kb. 30 percig kelni hagyjuk.
Amíg a kiflik kelnek a sütőt előmelegítjük 200 fokra légkeveréssel. A sütő aljába bekészítünk egy fém edényt (én egy régi, kiszuperált őzgerincformát használok).
A megkelt kifliket a forró sütőbe toljuk, a bekészített edénybe beleöntünk kb. másfél dl forró vizet és a sütő ajtaját gyorsan becsukjuk. 
A kiflik sütési ideje kb. 20-25 perc. Ha a sütési idő letelt, a kiflik szép pirosak, kivesszük a sütő aljából a fém edényt, a sütő ajtaját résnyire támasztjuk is a kifliket még 4-5 percig a sütőben hagyjuk.
Végül rácsra szedjük őket és kihűtjük.





Puha perec

$
0
0
















Hirtelen ötletből született valamelyik este. Ugyanis egy nagyon sötét, sok tk. lisztes kenyeret sütöttem, amit a kisebbem nem eszik meg...neki kellett valamit alkotni gyorsan. Így született meg ez az egyszerű, de a gyerekem szerint nagyszerű perec.

Hozzávalók:

  • 350 g liszt
  • 1 mk. só
  • 1 ek. cukor
  • 3 ek. olaj
  • 1 kisebb tojás
  • 70 g tejföl
  • 100 ml víz
  • 15 g friss élesztő
  • +1 tojás a lekenéshez
Kenyérsütőgépre bíztam a dagasztást. Az összes hozzávalót a gép üstjébe mértem és elindítottam a dagasztás programot, a gép teteje most is nyitva maradt. Amikor 20 perc után leállt a gép kikapcsoltam, lecsuktam a tetejét és a tésztát 30 percig kelni hagytam.
Ezután kivettem, három egyforma darabba vágtam és egyesével gömbölyítettem őket. Letakartam és 15 percig pihenni hagytam.
Ezután egyesével kb. 100 cm hosszú rudakat sodortam belőle, a közepét vastagabbra hagytam, a végeit pedig elvékonyítottam. Megformáztam a perecet és egymástól távol sütőpapíros tepsire fektettem. Egy nagy sütőlemezre két perec fért el.
Letakartam és 30 percig kelni hagytam.
A sütőt előmelegítettem 160 fokra, légkeveréssel (légkeverés nélkül 180 fokra).
Ezután felvertem egy tojást, lekentem a pereceket és a tepsiket a forró sütőbe toltam.
18-20 perc alatt sültek pirosra.

Volt ismétlés is, a következő alkalommal a tésztába öt-öt dekagramm sütés álló csokoládét és aszalt áfonyát is kevertem.

Rizslisztes piskóta

$
0
0





















Az egyik legegyszerűbb, de legnagyszerűbb sütemény. Szerintem mindenki szereti, vagy majdnem mindenki. Elkészíteni sem nagy ördöngösség, még ezt a gluténmentes változatot sem.

Hozzávalók:

  • 6 tojás sárgája
  • 6 púpozott ek. cukor
  • fél citrom reszelt héja
  • 6 púpozott ek. rizsliszt
  • 1 ek. tápióka keményítő (vagy burg. keményítő)
  • 6 tojás fehérje
A sütőt előmelegítjük 175 fokra.
A tojások sárgáját a cukorral nagyon habosra keverjük, majd hozzáadjuk a citrom héját.
A tojások fehérjét is kemény habbá verjük és 2 evőkanállal a cukros masszába keverjük a mixerrel.
Hozzáadjuk a rizslisztet és a keményítőt és azokat is a mixerrel keverjük el.
Végül egy spatulával óvatosan beleforgatjuk a tojásfehérje habot.
Egy kb. 22 cm x 32 cm-es tepsit sütőpapírral kibélelünk és a masszát belesimítjuk. 
A tepsit betoljuk az előmelegített sütőbe és a piskótát kb. 15 perc alatt megsütjük.
Kivesszük s sütőből és 1-2 percig a tepsiben hagyjuk a tésztát.
Egy ruhát meghintünk porcukorral és a piskótát ráfordítjuk. Lehúzzuk róla a papírt és a ruhával együtt feltekerjük. Kihűtjük.
Végül megkenjük sárgabarack lekvárral.

Káposztás lángos

$
0
0

A lángos igazi Hungarikum, piacok, fesztiválok, strandok elengedhetetlen kelléke.
Eredete egyidős lehet a kenyér sütéssel. Kezdetben kemencében készítették,  kenyér sütés előtt a megkelt kenyér tésztából kiszakítottak egy-egy kisebb darabot,  kézzel kihúzkodták és a kemence elülső részén, a parázson megsütötték. Gyorsan készen volt a gyerekek legnagyobb örömére. Tejföllel, lekvárral megkenve fogyasztották. 
Innen ered a neve is, a láng szóból alakult ki a langalló vagy lángos elnevezés. A kemencés langalló manapság reneszánszát éli, a vásárok népszerű eledele ismét.
Amikor a házi kenyér sütés hagyománya megszűnt, a lángost forró zsírban, majd olajban sütötték ki. Tésztája lágyabb kenyér tészta, vagy burgonyás kenyér tészta lehet. 

A hagyományos lángos mellett érdemes kipróbálni a káposztás lángost is, ellenállhatatlanul finom!

Hozzávalók:


  • 50 dkg finomliszt
  • 1,5 tk. só
  • 3 dl víz
  • 3 dkg élesztő
  • 50 dkg káposzta
  • 1 teáskanál só
  • 1 mokkáskanál bors
  • 1 teáskanál cukor
  • 2 ek. olaj
  • 1 liter olaj a sütéshez.

A káposztát lereszeljük, elkeverjük a sóval és kb. 20 percig állni hagyjuk, hogy a levét kiengedje.
Ezután kinyomkodjuk és a felmelegített 2 evőkanál olajon puhára pároljuk. A sütés végén megszórjuk a cukorral, és rövid ideig tovább sütjük. Végül meghintjük a borssal. Kihűtjük.
A kézmeleg vízben feloldjuk az élesztőt.
A lisztet tálba szitáljuk, elkeverjük a sóval. Az élesztős vízzel bedagasztjuk. Végül hozzáadjuk a kihűlt káposztát és óvatosan beledolgozzuk.
A tálat letakarjuk és 40-45 percig pihentetjük.
Olajos kézzel gombócokat szakítunk belőle, 8-10 darabot. A gombócokat további 10-15 percig pihentetjük.























Egy nagyobb serpenyőben megmelegítjük az olajat.
A tésztagombócokat olajos kézzel kihúzkodjuk és óvatosan a bő, forró olajba csúsztatjuk. Sütés közben a tésztát az olaj alá nyomkodjuk.
Oldalanként 2-3 percig sütjük, majd papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradék lecsepegjen róla.
Sóval, tejföllel kínáljuk.

Medvehagymával töltött koszorú

$
0
0
















Beindult a medvehagyma szezon. Sajnos a piacon ma láttam árusokat, akik hatalmas dobozokban tövestől szedett medvehagymát árultak, egészen elképedtem rajta. Valószínűleg a szomszédos országból voltak, de akkor is, miért kell tövestől kiszedni a földből, egyszerűen nem értem.
A medvehagyma szezon rövid, érdemes kihasználni.
Az idei szezont egy péksüteménnyel kezdtem. Azt nem mondom, hogy pikk-pakk meg van, de megéri az a kis macera, mert nagyon finom és nagyon mutatós a végeredmény. Ezek a péksütemények ugyanis tölteléket rejtenek, nem a tésztájukba van keverve a medvehagyma.

Hozzávalók:

  • 60 dkg finomliszt
  • 2 tk. só
  • 0,5 dl olaj
  • 1 tojás
  • 15 dkg joghurt
  • kb. 2 dl víz
  • 3 dkg friss élesztő
Töltelék:
  • 6 dkg vaj
  • 10 dkg reszelt sajt
  • 1 kisebb csokor medvehagyma
Tetejére:
  • 1 tojás
  • nigella mag
Kenyérsütőgép (vagy dagasztógép) üstjébe mérjük az összes hozzávalót. Közepesen kemény tésztát dagasztunk. 
Amikor kész a dagasztás a tésztát kelesztőtálba tesszük és 30 percig kelni hagyjuk.
Amíg a tésztánk kel, elkészítjük a tölteléket. A szoba hőmérsékletű vajhoz adjuk a részelt sajtot és a finomra aprított medvehagymát. Alaposan elkeverjük.
Belisztezzük a deszkát vagy a munkalapot és a megkelt tésztát óvatosan ráfordítjuk. Elfelezzük és az egyik darabot visszagyúrjuk, félretesszük. 
A másik darabból egy kb. 30 cm széles, 3 mm vastag téglalapot nyújtunk. 
A szélére vékony csíkban teszünk a medvehagymából, majd felhajtjuk és tekerünk rajta egyet. Végül egy pizzavágóval levágjuk. A levágott darabot kissé megsodorjuk.
Két-két rudat összefonunk.























karika formára igazítjuk és sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük.
Amikor az első tésztánk elfogyott, a másikat is téglalap formára nyújtjuk és ugyanígy elkészítjük a töltött rudakat.
Összesen 15-16 darab lesz, három tepsin fér el.
A koszorúkat 20 percig kelni hagyjuk, majd lekenjük egy egész, felvert tojással és megszórjuk hagymavirág (nigella) maggal. Helyette használhatunk szezámmagot vagy fekete szezámmagot is.
Amíg a péksütemények kelnek a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
A megkelt koszorúkat 20 perc alatt szép pirosra sütjük.




Szilvalekváros fonat

$
0
0
















Annak, aki szokott panyolai fánkot sütni, ismerős lehet ez a forma. Mondhatnám, hogy annak sütőben sült változatát készítettem el, de nem mondom, mert őszintén szólva én rosszul vagyok a sütőben sült fánk megnevezéstől. Ami bő olajban sül az a fánk, ami sütőben az maximum bukta, de nem fánk, az én nézetem szerint.
Szóval, valami szilvalekvárosra vágytunk, de nem akartam a hagyományos buktát készíteni, így a fánktól vettem kölcsön a formázást.
Nagyon finom péksütemény, ami remek tízórai vagy uzsonna lehet, de megállja a helyét  egy tartalmas leves után második fogásként is.

Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1 mk. só
  • 50 g cukor
  • 1 tojás
  • 1 tojás sárgája
  • 3 dl langyos tej
  • 5 dkg olv. vaj
  • 2,5 dkg friss élesztő
Töltelék:
  • 1 kis üveg keményre főzött szilvalekvár
A tetejére:
  • 1 tojás
  • szeletelt mandula


1 dl langyos tejbe beleteszünk 1 tk. cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Félretesszük.
Tálba szitáljuk a lisztet, elkeverjük a sóval és a maradék cukorral. A közepébe mélyedést készítünk, ide tesszük a tojást, a tojás sárgáját, a maradék tejet és a közben felfutott élesztőt.
Dagasztani kezdünk. Amikor a tésztánk összeáll egy gombóccá beledolgozzuk az olvasztott, de nem meleg vajat is. addig dagasztunk, amíg a tésztánk szép fényes, sima felületű lesz és elválik a tál aljától és a kezünktől is. Letakarjuk és 40 percig kelni hagyjuk.
Természetesen dagasztógéppel vagy kenyérsütőgép dagasztóprogramjával is összeállíthatjuk a tésztát.
Belisztezzük a munkapultot és a megkelt tésztát óvatosan ráfordítjuk. Elfelezzük, az egyiket kissé átgyúrjuk és cipóformára igazítjuk. Félretesszük és letakarjuk.
A másik darabból kb. fél cm vastag, 35-40 cm széles téglalapot nyújtunk. Úgy fordítjuk, hogy a rövidebb oldala legyen felénk.
A tészta szélére gy vékony csíkot teszünk a szilvalekvárból:











A tésztát felhajtjuk, szorosan lenyomkodjuk a lekvár mögött és egy pizzavágóval levágjuk. Az így kapott töltött rudat finoman megsodorjuk:









Félbehajtjuk és megfonjuk, a két végét összezárjuk:













A fonatokat sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, letakarjuk és kelni hagyjuk, amíg a másik tésztát is ugyanígy elkészítjük.
A sütőt közben előmelegítjük 180 fokra.
A megkelt fonatokat lekenjük egy egész, felvert tojással és megszórjuk szeletelt mandulával (vagy dekor cukorral).
25-30 perc alatt szép pirosra sütjük. Rácson hűtjük ki.

Ropogós szendvicszsemlék

$
0
0
















Bevallom őszintén az ilyen ropogós kis zsemlék a gyengéim. És azt is bevallom, hogy ezek lettek eddig a legjobbak. Vékony, nagyon ropogós héj, hófehér, pihe-puha, laza bélzet, csodálatos illat és rusztikus külső, odáig vagyok értük. Nem is kell hozzájuk semmi más, csak egy kis jó minőségű vaj. Tökéletes.
A munka a sütést megelőző este kezdődik. Össze kell állítani egy öregtésztát, amit egy kis kovásszal turbózunk fel. A kovász nem csak növeli a kelesztő hatását, hanem plusz ízt is ad neki. Rozskovásszal készítettem.

Hozzávalók:

  • 200 g finomliszt
  • 130 g langyos víz
  • 30 g aktív kovász
  • 3 g friss élesztő
A hozzávalókat egy edénybe mérjük, alaposan összekeverjük és szorosan lefedjük. 12 órán keresztül a konyhapulton magára hagyjuk. 
Ha nincs kovászunk, akkor azt egyszerűen csak hagyjuk el, de az élesztő mennyiségét emeljük meg 5 g-ra.

Tészta hozzávalói:
  • 500 g finomliszt
  • 2 tk. só
  • 1 tk. méz
  • 20 g puha vaj
  • az összes öregtészta
  • kb. 3 dl víz
  • 10 g friss élesztő
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép vagy dagasztógép üstjébe mérjük. 
Ha kenyérsütőgéppel dolgozunk, akkor olyan programot válasszunk, ami azonnal dolgozni kezd, nem melegíti elő a hozzávalókat! Végig nyitott tetővel dagasszunk, amint véget ér a dagasztás a gépet azonnal kapcsoljuk ki!
Dagasztógéppel 2-3 percig alacsony, majd 8-10 percig magas fokozaton keverjük a tésztát!
természetesen kézzel is be lehet dagasztani!
Könnyű, a kenyértésztánál kissé lágyabb tésztát készítünk, de semmi esetre se legyen ragacsos. Kelesztőtálba tesszük és szobahőmérsékleten  30-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
Ezután enyhén lisztezett deszkára borítjuk és kb. 90 g-os darabokra osztjuk. 15 darab lett belőle.
Minden darabot egyesével gömbölyítünk. A kis gombócokat letakarjuk és 10 percig pihenni hagyjuk. 
Ezután megformázzuk a hosszúkás zsemléket. Hasonlóan mint ezeknél, de teljesen összezárjuk az aljukat, majd kissé meg is sodorjuk.
Egy több rétegbe összehajtogatott, liszttel finoman meghintett abroszra teszünk egy sort a megformázott zsemlékből, majd szorosan mellettük felhúzzuk az abroszt, ezután jön a következő sor, majd megint, amíg az összes zsemle a helyére kerül. Pont mint itt.
Letakarjuk és 30-40 percig kelni hagyjuk.
A sütőt ezalatt előmelegítjük 230 fokra. Gőzös sütőben sütjük. Én a MIELE sütő gőzös funkcióját választottam. Hagyományos sütőknél az aljába bekészítünk egy fém edényt (én egy kiszuperált őzgerincformát használok).  Egy nagy tepsit, amin a zsemléket sütni fogjuk, is betolunk a sütőbe és jól átforrósítjuk.
A forró tepsit óvatosan kivesszük, a megkelt zsemléket egymástól kissé távolabb a tepsire fektetjük (a 15 zsemlét két részletben tudjuk kisütni). Egy éles pengével hosszában bevágjuk, majd vízzel lepermetezzük a tésztákat. A tepsit visszatoljuk a forró sütőbe és a bekészített edénybe 2 dl forró vizet öntünk. A sütő ajtaját gyorsan becsukjuk. A zsemlék sütési ideje kb. 20 perc, 15 perc után a vizes edényt kivesszük a sütő aljából.
A kész zsemléket rácsra szedjük hűlni és finoman lepermetezzük hideg vízzel. 









Medvehagymás-sajtos péksütemény

$
0
0


















Még tart a medvehagyma szezon, szóval érdemes kipróbálni. Nagyon intenzív, nagyon illatos, nagyon finom. Medvehagyma helyett bazsalikommal, snidlinggel is megér egy próbát!

Hozzávalók:

  • 20 dkg kenyérliszt
  • 2 dl langyos víz
  • 1 tk. cukor
  • 1 dkg friss élesztő
A hozzávalókat alaposan elkeverjük, lefedjük és legalább 4-6 órára (de akár 10-12 órára is) magára hagyjuk.

Ezután hozzáadunk még:
  • 20 dkg finomliszt
  • 10 dkg tk. tönkölylisz
  • 2 tk. só
  • 3 ek. olaj
  • 150 g joghurt (vagy kb. 1 dl tej)
Kenyérsütőgép vagy dagasztógép segítségével bedagasztjuk a tésztát. A kenyértésztánál kissé lágyabb, de semmi esetre sem ragacsos tésztát készítünk.
Kelesztőtálba tesszük, letakarjuk és 35-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
Amíg kel összeállítjuk a tölteléket.
  • kis csokor medvehagyma
  • 5-6 dkg puha vaj
  • kb. 10 dkg reszelt sajt
A medvehagymát finomra aprítjuk és a puha vajhoz adjuk. Beletesszük a reszelt sajtot is, és jól elkeverjük.

A közben megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk és körülbelül fél cm vastag, 40 cm széles téglalap formára igazítjuk. A téglalapközepére egy mélyedést nyomunk, így könnyebb lesz a tésztát félbehajtanunk. Lehet kézzel, vagy egy vastagabb fakanál nyelével is készíteni. A tölteléket rákenjük a tészta felére:

















A töltelék alatt a tészta szélét megkenjük kevés vízzel, így a széle össze fog majd kelni. Félbehajtjuk és egy éles késsel 8 egyforma darabba vágjuk:

















A darabokat kissé széthúzzuk, hogy ne tudjanak összekelni. letakarjuk és kb. 30 percig kelni hagyjuk.
Amíg kelnek egy nagyobb tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, az aljába bekészítünk egy fém edényt.
A megkelt tésztákat óvatosan átemeljük a tepsire, úgy, hogy a vágott, töltelékes felével felfelé nézzenek:


A tepsit a forró sütőbe toljuk, a bekészített edénybe beleöntünk 2 dl forró vizet, a sütő ajtaját azonnal becsukjuk. 
Sütési idő kb. 25-30 perc. A forró vizes fém edényt 15 perc után kivesszük a sütőből.
A péksüteményeket rácson hűtjük ki.



Kenyér kovászos öregtésztával

$
0
0






















Kovászos öregtészta! Jól hangzik ugye? Minden képzeletet felül múlt a vele sült kenyér, a férjem szerint igazi békebeli. Pedig csupán a véletlennek, vagy inkább a feledékenységemnek köszönhető, hogy ma ilyen kenyereket sütöttem.
Tegnap ugyanis összeállítottam egy kenyértésztát, csak kovásszal, élesztő nélkül. A megkelt tésztát kettévettem, külön-külön megformáztam. Az egyiket kisütöttem, a másik tésztát hűtőbe tettem megformázva, azzal hogy majd este sütöm meg. Késő délután kivettem a hűtőből, hogy felmelegedjen, de rögtön el is felejtkeztem róla. Reggel vettem észre, hogy a konyhapulton maradt. A tészta gyönyörűen megkelt, de még nem esett össze, viszont sütésre már alkalmatlan volt. Kidobni sajnáltam, de először féltem, hogy túl savanyú lesz a kenyér, ha teszek belőle a következő kenyértésztába. Szagolgattam, kóstoltam a nyers tésztát, az illata és az íze is jó volt, nem éreztem savanyúnak, így úgy döntöttem, kipróbálom. Az öregtésztás kenyér receptje szerint állítottam össze, csak az élesztős öregtészta helyett kovászos öregtésztát tettem bele.



Kovászos öregtészta:

  • 50 dkg kenyérliszt
  • 1,5 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 1 tk. cukor
  • 25 dkgaktív kovász
  • 3 dl víz
A hozzávalókból kenyértésztát dagasztottam, majd egy órán keresztül kelesztettem. Ezután hajtogattam és még 30 percig kelni hagytam. Végül hajtogatással cipót formáztam és lisztezett kelesztőkosárban hagytam. Ezután elfelejtkeztem róla...
Már kel a következő adag kovászos öregtészta, ehhez csak bedagasztottam a tésztát, kelesztőtálba tettem és éjszakára a konyhapulton hagytam. Reggel sütésre alkalmas lesz reményeim szerint. majd beszámolok róla...


Hozzávalók:

  •  60 dkg kenyérliszt
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 2 ek. puffasztott amaránt (vagy burgonyapehely, de el is hagyható)
  • 25 dkg kovászos öregtészta
  • 3 dl víz
  • 100 g sűrű tejföl
  • 1 dkg friss élesztő
A hozzávalókat a kenyérsütőgép üstjébe mértem. A gép 20 perc alatt bedagasztotta a tésztát, a teteje ezalatt végig nyitva volt.
Ezután kelesztőtálba tettem és 30 percig kelni hagytam. Lisztezett felületre borítottam és a megkelt tésztát elfeleztem. Nem fontos elfelezni, lehet egy kenyeret is sütni belőle, de én mostanában inkább két kis cipót sütök belőle.
A tésztákat külön-külön óvatosan átgyúrtam és cipót formáztam belőlük. Letakartam és 15 percre pihenni hagytam. 
Amíg pihentek két kerek kosarat kibéleltem ruhával, a ruhákat meghintettem liszttel.
A pihentetett  tésztákat ismét átgyúrtam és cipóra formáztam. A cipókat az előkészített kosarakba tettem, fejjel lefelé. Az egyiket a konyhapulton hagytam, a másikat a hűtőbe tettem, nehogy túlkeljen.
30 perc után bekapcsoltam a sütőt, 230 fokra állítottam. A sütőbe betettem egy vaslábast, hogy az is jól átforrósodjon.
A forró edény kivettem, a kosárból a tésztát óvatosan belefordítottam, és éles pengével kereszt alakban bevágtam. Az edényre rátettem a tetejét és visszatoltam a forró sütőbe. 35-40 perc alatt sült szép pirosra. 
Rácson hűtöttem ki.
Ezután kisütöttem a hűtőben kelő tésztát is.


Pörköltes kenyér

$
0
0

Maradék felhasználása céljából született ez a kenyér. Sertéspörköltet főztem, egy kisebb adag megmaradt belőle. Legtöbbször hortobágyi palacsintaként végzi, de most nem volt kedvem palacsintákat sütögetni. Helyette gyorsan bekészítettem a kenyérsütőgép üstjébe egy egyszerű kelttészttát, annyi csavarral, hogy a folyadék egy részének a pörkölt szaftját használtam fel. A töltelékhez pedig a húst durvára vágtam, vagyis a késes aprítóval végeztettem ezt a munkát. Adtam hozzá kevés tejfölt, egy kis szárított vargányát, petrezselyemzöldet és kicsi erős pistát és reszelt sajtot.  Ezt a krémet rejtettem a kenyértésztába. 

Hozzávalók:
  • 50 dkg liszt 
  • 2 tk. só
  • 100 g tejföl
  • 1 dl pörköltszaft
  • 1 dl víz (vagy pörköltszaft, ha van elég)
  • 1 tojás (elhagyható)
  • 2,5 dkg friss élesztő
A lisztet, a sót, a tejfölt, a vizet, a pörkölt szaftját és az élesztőt a kenyérsütőgép üstjébe mérjük. 20 perces dagasztás programmal egy könnyű, de nem ragacsos tésztát készítünk. Amint leáll a dagasztás a gépet kikapcsoljuk és a tésztát 30 percig kelni hagyjuk.
Amíg kel elkészítjük a tölteléket:

  • 1 adag pörkölt
  • 2 evőkanál tejföl
  • 1-2 ek. finomra aprított petrezselyemzöld
  • 1 tk. erős pista
  • 1 ek. szárított vargánya (elhagyható)
  • 5 dkg reszelt sajt
A pörkölt szaftját lecsepegtetjük, a húst késes aprítóba tesszük. Hozzáadjuk a tejfölt, a petrezselymet, az erős pistát, a vargányát és a sajtot. Pulzáló üzemmóddal összekeverjük, úgy, hogy ne legyen pépes. Ha nagyon száraz, akkor a szaftból adhatunk hozzá egy keveset.

A közben megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk és kb. 2-3 mm vastag, kb. 35 cm széles téglalapot nyújtunk belőle. 
A téglalap hosszában, a középső harmadra halmozzuk a tölteléket, mellette pedig, mindkét oldalon kb. 2 cm széles, ferde csíkokra vágjuk a tésztát (mint itt). A csíkokat a töltelék felett keresztezzük.
A megformázott tésztát óvatosan átemeljük egy sütőpapíros tepsire és letakarjuk. 20-30 percig kelni hagyjuk. A sütőt ezalatt előmelegítjük 180 fokra.
A megkelt tésztát alaposan lepermetezzük vízzel és megszórjuk hagymavirág maggal (nigella mag). Helyette használhatunk szezámmagot is.
A tepsit betoljuk a forró sütőbe és 30-35 perc alatt pirosra sütjük a kenyeret. Langyosra hűtjük, azután szeleteljük. 








Húsvéti kalács

$
0
0














A kedvenc kalácsreceptem. Hasonlít a finom foszlósra és hasonlít a hokkaido tésztájára is, mégis kicsit más. Tejszínnel és tejjel készül. A tésztája jól formázható, én hatos fonással szoktam megfonni, de természetesen négyessel vagy hármassal, netán ötössel vagy nyolcassal is lehet készíteni.

Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1 mk. só
  • 60 g cukor
  • 1 tojás
  • 1 tojás sárgája
  • 2 dl 30%-os habtejszin
  • 1 dl zsíros tej
  • 2 dkg friss élesztő
Tetejére:
  • 1 tojás
Lehet géppel vagy akár kézzel is dagasztani. Gépbe egyszerűen csak belemérjük a szoba hőmérsékletű hozzávalókat.
Kézzel történő dagasztáskor tálba mérjük a lisztet, elkeverjük a sóval és a cukorral. A közepébe mélyedést készítünk, ide tesszük a tojást, a tojás sárgáját, a tejszínt és a tejet. Végül rámorzsoljuk a friss élesztőt.
A tésztát dagasztani kezdjük. Amikor összeáll egy gombóccá kitesszük a deszkára és erőteljes mozdulatokkal tovább dagasztjuk. Kb. 10-15 perc alatt szép sima, rugalmas, fényes felületű tésztát készítünk. Akkor jó, ha nem ragad a munkalaphoz és a kezünkhöz sem. 
A bedagasztott tésztát tálba tesszük és 30 -35 percig kelni hagyjuk, szobahőmérsékleten. 
Ezután enyhén lisztezett felületre borítjuk és annyi egyforma darabba vágjuk, ahányas fonással fonni szeretnénk.
A darabokat egyesével gömbölyítjük, majd letakarva további 10-15 percig pihentetjük.
Ezután a gombócokat megsodorjuk, finoman meghintjük liszttel és megfonjuk.


A megformázott kalácsot azonnal lekenjük egy egész, felvert tojással és 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
A sütőt ezalatt előmelegítjük 170 fokra.
A megkelt kalácsot megint lekenjük tojással és a forró sütőbe toljuk. 
Sütési idő kb. 40 perc.
A kész kalácsot rácson hűtjük ki.


Ugyanez sós változatban is elkészíthető, akkor 2 tk. só, 1 tk. cukor és plusz 1 ek. tej kell bele, más minden változatlan marad....

Marcipános-narancsos kalácsok (ehető húsvéti díszek)

$
0
0


Az ünnepi asztalon jól mutatnak a kalácstésztából készült ehető díszek. A nyuszikkal a tányérokat dekorálhatjuk, a koszorúkba pedig tojásokat ültethetünk. Marcipános-narancsos tésztát készítettem nekik, hogy ne csak a formájuk, de az illatuk is különleges legyen.
Egy adag tésztából 5 nyuszi és 5 koszorú készíthető.

Hozzávalók:
  • 50 dkg finomliszt
  • fél tk. só
  • 2 ek. cukor
  • 10 dkg marcipán apró kockára vágva
  • 1 tojás
  • 2 dl habtejszín
  • 1 dl frissen facsart narancslé
  • fél narancs reszelt héja
  • 2,5 dkg friss élesztő
Lekenéshez:
  • 1 tojás
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe készítettem. Elindítottam a 20 perces dagasztás programot. Most is, mint mindig a gép nyitott tetővel dolgozott. Félszemmel időnként a tésztára lestem, hogy nehogy ragacsos legyen (ha ragad, akkor 1-2 ek. lisztet kell adni hozzá).
Amikor leállt a dagasztás program a gépet kikapcsoltam, a tetejét lecsuktam és 30 percig kelni hagytam a tésztát.
Ezután enyhén lisztezett felületre borítottam és 10 egyforma darabba vágtam. A darabokat gömbölyítettem.
Először a nyuszkókat formáztam meg. A tésztagömbökből lecsíptem kb. az ötöd részüket, azt két, egy kisebb és egy nagyobb darabra osztottam. Kis gombócokat készítettem belőlük,ezután a nagyobbat hosszúkásra sodortam. A visszamaradt nagy gombócból egy kb. 35 cm hosszú rudat sodortam:




A hosszú rudat csigavonalban feltekertem, de csak lazán, hogy sülés közben ne púposodjon fel. Az oválisra formázott tésztát egy éles késsel kb. a feléig bemetszettem, ez a nyuszi feje, a kis gombóc pedig a farkincája.
Szemének egy mazsolát nyomtam a tésztába.


A nyuszikat egy sütőpapíros tepsire fektettem, egymástól távol.
A sütőt bekapcsoltam 180 fokra. Amíg melegedett a nyuszik pihentek.

Ezalatt a koszorúkat formáztam meg. A maradék 5 gombócot elfeleztem, egyesével 35 cm hosszú rudakat sodortam belőlük. Két-két szálat összesodortam és koszorú formára hajlítottam.
A koszorúkat is sütőpapíros tepsire fektettem.

A közben megkelt nyuszikat lekentem egy egész, felvert tojással és a tepsit a forró sütőbe toltam. Kb. 18 perc alatt sültek szép pirosra. Rácsra szedtem őket.
Ezután a koszorúkat is lekentem tojással és a forró sütőbe toltam. Nekik is kb. 18 perc kellett, hogy pirosra süljenek.























Süss annak akit szeretsz! Játék férfiaknak!

$
0
0
















A Falusi Libák blogírójának a fejéből pattant ki a a játék gondolata egy kedves családi élmény után. A bátyja, aki egyébként nem mozog otthonosan a konyhában, meglepetést sütött a feleségének, akit nagyon meghatott ez a kedvesség. Innen jött az ötlet, majd a megvalósítás!
Tehát kedves férfiak! Süssetek a szerelmeteknek, kedveseteknek, barátotoknak, a kollégátoknak, bárkinek, akit szerettek! Fotózzatok, sütés közben is, majd küldjétek el a képeket és a receptet!
Zsűri fogja kiválasztani a nyerteseket, értékes nyereményekért!

A zsűri tagjai:

Viczkó Bea - Kopenka tortadekoratőre és tulajdonosa
Lengyel József - az év esküvői cukrásza, a Torta és Karamell blog írója
Ördögh Bálint - BBC GoodFood Magazin főszerkesztője
Szatmári Ferenc - Feri, a főzelékes blog írója
Libor Mária - Limara Péksége blog írója

A nyeremények igencsak értékesek, érdemes fakanalat ragadni értük! 
A nyereményekről és a játékról bővebben itt olvashattok: Süss annak, akit szeretsz! 

Vargányás-kakukkfüves cipó

$
0
0





















Hmmm, a mostani kedvenc kenyerünk. Fantasztikusan illatos, ízes, kovászos, rusztikus, mit mondjak még róla? Talán annyit, vaslábasban sült.
Remélem, a vaslábas és a kovász senkit sem riaszt el. Kovász helyett el lehet készíteni öregtésztával is, vaslábas helyett bármilyen más edényben, akár jénaiban is meg lehet sütni. Ebben az esetben a jól bevált kenyér tésztáját ajánlanám ízesíteni.
Én a sütést megelőző este kivettem a hűtőből 10 dkgkovásztés megetettem 10 dkg teljes kiőrlésű alakor liszttel és 10 dkg langyos vízzel. Jól elkevertem, a dobozra rátettem a tetejét és éjszakára magára hagytam. Érdemes mikróba vagy sütőbe elrejteni, hogy egyenletes hő vegye körül.
Reggelre a kovász gyönyörűen életre kel, ebből vettem ki a megfelelő mennyiséget, a maradékot pedig megetettem ugyanannyi vízzel és liszttel, elkevertem és visszatettem a hűtőbe.

Kenyér hozzávalói:

  • 50 dkg BL 80 kenyérliszt
  • 2 tk. só
  • 1 ek. szárított vargánya apróra törve
  • 2 tk. szárított kakukkfű
  • 2 ek. olívaolaj
  • 25 dkg kovász
  • 3 dl víz
  • 5 g friss élesztő
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mértem és nyitott tetővel elindítottam a dagasztást. Munka közben egyszer-kétszer a tésztára néztem, ellenőriztem az állagát. Ha a tészta ragacsos, akkor 1-2 evőkanál lisztet kell még hozzáadni.
Amikor a gép végzett a munkával kikapcsoltam, lecsuktam a tetejét és a tésztát 45-50 percig kelni hagytam.
Ezután óvatosan lisztezett felületre borítottam és finoman átgyúrtam. Cipó formára igazítottam. Letakartam és 15-20 percig pihenni hagytam.
Ezután megformáztam a cipót. Kibéleltem ruhával egy kerek kelesztőkosarat, meghintettem liszttel és a tésztát fejjel lefelé beleraktam. Betakartam és 50-60 percig kelni hagytam. 
A sütőbe betettem a vaslábast és 230 fokra előmelegítettem.
A megkelt tésztát (a kelést ellenőrizhetjük, akkor jó, ha a tésztánk teteje, megrepedt) óvatosan a forró vaslábasba fordítottam, egy éles késsel (vagy pengével) kereszt alakban bemetszettem és az edényt visszatoltam a forró sütőbe.
50 percig sütöttem. Ezután kivettem és ellenőriztem. Az alja mély, kongó hangot adott, a színe gyönyörű piros volt, így rácsra tettem hűlni. Ha nem kong és nem elég szép a színe, akkor az edény nélkül vissza kell tenni még pár percre a kenyeret.

Még melegen megvágva:


Vaníliakrémes epres kocka

$
0
0





















Muszáj az epres süti repertoárt tovább bővíteni, újítani, mert a nagykisfiamnál továbbra is ez a verhetetlen édesség. Tegnap, bográcsoztunk a barátokkal, a barátnőm hozta a nagyon finom sajtos szálat, én pedig az ebéd utáni desszertről gondoskodtam. Ezt a vanília krémes epres sütit álmodtam meg.
Sütöttem hozzá 2 darab 4 tojásos piskótalapot, csokisat, helyesebben kakaósat egyrészt a látvány, másrészt az ízharmónia kedvéért.

Hozzávalók 1 piskótalaphoz:

  • 4 egész tojás
  • 12 dkg kristálycukor
  • 10 dkg finomliszt
  • 2 dkg holland kakaópor
  • 2 ek. olaj
Az egész tojásokat a cukorral a robotgép habverőjével nagyon krémesre kevertem, kb. 8-10 perc alatt (kézi mixer habverőjével 12-15 perc alatt). 
Ezután a finomlisztet és a kakaóport több részletben a tojáshabhoz szitáltam és egy spatulával óvatosan összeforgattam. 
Végül a tál oldaláról belecsorgattam a két evőkanál olajat is.
Sütőpapírral kibéleltem egy kb. 26 cm x 36 cm nagyságú tepsit és a masszát óvatosan belesimítottam. 
180 fokra előmelegített sütőben 12 perc alatt megsütöttem. 
A kész piskótát a sütőpapír segítségével rácsra emeltem és hagytam pár percig hűlni, majd ezután lehúztam róla a papírt.

Amikor készen volt sütöttem még egy ugyanilyen piskótalapot.

Vaníliakrém:
  • 4 dl tej
  • 2 dl tejszín
  • fél rúd vanília
  • 10 dkg cukor
  • 4 tojás sárgája
  • 6 dkg kukorica keményítő
  • 20 dkg puha vaj
A tejet és a tejszínt a vanília kikapart magjával felmelegítettem, de nem forraltam. 
A tojások sárgáját és a cukrot a kézi mixer habverőjével habosra kevertem, ezután hozzáadtam a keményítőt és azzal is jól elkevertem. 
A közben felmelegedett tejet (kezdetben nagyon lassan) a tojásos krémhez csorgattam, közben állandóan kevergettem. Végül az egészet visszaöntöttem a tejes lábasba és lassú tűzön 2-3 perc alatt puding sűrűségűre főztem. A tetejére egy fóliát borítottam, hogy ne bőrösödjön meg és teljesen kihűtöttem.
Ezután a mixer segítségével a puha vajjal habosra kevertem.

Házi vanília krém helyett pudingporból is lehet készíteni. Ehhez 2 csomag vaníliás pudingot kell 7 dl tejjel sűrűre főzni és 10 dkg cukorral édesíteni. Amikor a puding kihűl a 20 dkg vajjal habosra kell keverni.

Amíg a krém hűlt megmostam és lecsepegtettem 1 kg epret.

A sütemény összeállításakor egy piskótalapot vékonyan megkentem vanília krémmel és sűrűn kiraktam az eperrel. A maradék krémet az eper tetejére simítottam, majd arra rátettem a másik piskótalapot.

A csokoládé mázhoz gőz fölött megolvasztottam 10 dkg 74 %-os étcsokoládét. 3 evőkanál olajjal simára kevertem és a piskóta tetejére csorgattam. Egy spatulával elsimítottam.
A süteményt 1-2 órára hűtőbe tettem.
Kockára vágva kínáltam.

Eper helyett málnával, szederrel vagy áfonyával is finom lehet.....
Viewing all 264 articles
Browse latest View live